/اعتکاف؛ هدیه‌ای الهی/

یک استاد حوزه: تیرگی‌های دل با اعتکاف از بین می‌رود

اعتكاف,اعتکاف 94

یک استاد حوزه و دانشگاه، اعتکاف را عهد مودت و میثاق مجدد با پروردگار دانست و گفت: اعتکاف پیوندی ناگسستنی با مبداء هستی، برای قرابت با محبوب است.

یک استاد حوزه و دانشگاه، اعتکاف را عهد مودت و میثاق مجدد با پروردگار دانست و گفت: اعتکاف پیوندی ناگسستنی با مبداء هستی، برای قرابت با محبوب است.

حجت‌الاسلام مهدی سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با اشاره به ایام البیض و مراسم اعتکاف گفت: اعتکاف به معنای خلوت گزیدن برای پیوند با سرچشمه خوبی‌هاست که معتکف در خانه دل با حق تعالی سخن می‌گوید و از او طلب آمرزش می‌کند.

این عضو شورای عالی حوزه تصریح کرد: اعتکاف در واقع پالایش روح و حرکتی عظیم برای خودشناسی و رسیدن به خداشناسی است، برای رسیدن به مرحله خداشناسی ابتدا باید فطرت خویش را شناخت و هدف از خلقت در دنیا را دریافت تا بتوان خود را برای برداشتن توشه آخرت آماده کرد.

وی خاطرنشان کرد: اعتکاف موجب آرامش روح و آسایش جان است در دنیای امروز با توجه به مشکلات و چالش‌های زندگی، در بسیاری از موارد انسان‌ها از آرامش روحی برخوردار نیستند اما با اعتکاف و دوری جستن از دغدغه‌های دنیوی می‌توان آرامش روحی و الهی به دست آورد.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اعتکاف باید با معرفت الهی همراه باشد تا در انسان تقوا ایجاد کند با اعتکافی که در آن معرفت نباشد، نمی‌توان به عمق حقیقت پی برد از این رو در اعتکاف در ابتدا باید به کسب معرفت و بینش دست یافت.

وی بیان کرد: اعتکاف فرصتی مهم برای جوانان است تا طراوت جوانی را با عبودیت و بندگی همگام سازند و حلاوت معنویت را بچشند.

سلیمانی گفت: اعتکاف نورانیت است و تیرگی‌های دل را از میان می‌برد وجود تیرگی‌هایی که گاه به واسطه گناهان در دل ایجاد می‌شود با سرچشمه اعتکاف و بندگی قابل شستشو است.

وی گفت: مسئولان فرهنگی باید برای ایام اعتکاف به بهترین شکل برنامه‌ریزی کنند تا علاوه بر بهره‌گیری از فیوضات این مراسم نورانی سطح بینش و آگاهی دینی، اجتماعی، معنوی و فرهنگی جوانان را نیز ارتقا دهند.

انتهای پیام

کد N809845