با اختصاص ۱۸ میلیارد دلار؛

پوتین طرح رقابت با صندوق بین المللی پول را تصویب کرد

سیاسی

رئیس جمهور روسیه با تصویب اختصاص ۱۸ میلیارد دلار، با راه اندای صندوقی از سوی کشورهای عضو «بریکس» برای رقابت با صندوق بین المللی پول موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، چین، آفریقای جنوبی، و هند) در نشستی که در سال ۲۰۱۴ میلادی در برزیل برگزار کردند با گشاش صندوقی برای رقابت با صندوق بین المللی پول موافقت کردند. 

در همین رابطه روز گذشته «ولادیمر پوتین» رئیس جمهور روسیه، این طرح را تصویب کرد و به موجب آن مسکو ۱۸ میلیارد دلار به این صندوق اختصتص می دهد. 

بودجه اولیه این صندوق ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام شده که گفته می شود چین با اختصاص ۴۱ میلیارد دلار بزرگترین سهامدار آن خواهد بود. 

پیشتر گفته می شد که گروه بریکس قصد رقابت با کشورهای غربی را دارد و اکنون با شکل گیری این صندوق به نظر می رسد رقابت آنها بیش از گذشته به چشم بیاید. 

بریکس نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌است.

کشورهای عضو بریکس در تلاش برای تبدیل قدرت اقتصادی خود به توان سیاسی و شنیده شدن صدای خود توسط کشورهای قدرتمند غربی از سال ۲۰۰۹ سالیانه جلسات سران خود را تشکیل می دهند که تاکنون شش نشست سران به ترتیب در روسیه، برزیل، چین، هند، افریقای جنوبی و برزیل برگزار نموده و برای توسعه همکاری های اقتصادی، انرژی، نظامی و سیاسی بین هم گفتگو و تبادل نظر کرده اند.