پورزرگری:

مسابقات بین‌المللی قرآن ایران جزء برترین مسابقات قرآن بین‌المللی است

قرآن کريم,سازمان اوقاف,سی‌ودومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن

یک قاری بین‌الملی کشورمان با تأکید بر اینکه رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران هر سال دارای رشد بوده است، گفت:‌ وجه تمایز مسابقات ایران با سایر رقابت‌های از این دست، سطح فنی بالا و استفاده از آیین‌نامه استاندارد برای داوری است.

یک قاری بین‌الملی کشورمان با تأکید بر اینکه رقابت‌های بین‌المللی قرآن ایران هر سال دارای رشد بوده است، گفت:‌ وجه تمایز مسابقات ایران با سایر رقابت‌های از این دست، سطح فنی بالا و استفاده از آیین‌نامه استاندارد برای داوری است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدرضا پورزرگری در مورد اثربخشی این مسابقات در بین قاریان و حافظان قرآن، گفت: یکی از انگیزه‌های قاریان و حافظان قرآن در کشور برای ورود به فعالیت‌های قرآنی، مسابقات بین‌المللی قرآن است.

وی با تأکید بر اینکه تمام انگیزه یک فعال قرآنی برتر شدن نیست، افزود: با این وجود این مسابقات و این انگیزه نقش موثری برای رسیدن به مراحل تکمیلی و تقویت بنیه حفظ و سطح تلاوت قاریان و حافظان قرآن داشته است تا در جایگاهی قرار بگیرند که به عنوان نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن و از جمله مسابقات ایران ظهور پیدا کنند.

پورزرگری بیان کرد: مسابقات این فرصت را ایجاد کرده است تا افراد رقابت سالمی را با هم داشته باشند، این نقطه مثبتی است که می‌توان به آن اشاره کرد. از سوی دیگر عده زیادی هستند که هر سال در مسابقات کشوری حضور می‌یابند، اما ما تنها تعداد بسیار محدودی از قاریان و حافظان قرآن را برای حضور در مسابقات بین‌المللی اعزام می‌کنیم و بقیه تقریباً تا رقابت بعدی رها می‌شوند که جا دارد مسئولان برای این مسئله چاره‌ای بیندیشند.

این قاری بین‌المللی کشورمان با تأکید بر اینکه باید تمامی استعدادهای قرآنی کشورمان که امکان حضور در رقابت‌های بین‌المللی را پیدا نمی‌کنند مورد توجه قرار گیرند، خاطرنشان کرد: در طول سال باید از این افراد استفاده لازم صورت بگیرد، تا استعدادهای آنها به مراتب به منصه ظهور برسد.

این فعال قرآنی کشورمان که با ستاد خبری سی‌ودومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو می‌کرد، در مورد ترویج فرهنگ قرآنی با استفاده از مسابقات بین‌المللی قرآن، عنوان کرد: به اعتقاد من برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در بیش از سی و یک سال فواید فراوانی داشته است، یکی از فواید این است که در ایام برگزاری مسابقات بستری فراهم می‌شود که بسیاری از مردم درگیر مسابقات می‌شوند و این بسیار مطلوب است.

وی افزود: اینکه با استفاده از تبلیغات گسترده در برخی از ادوار توانسته‌ایم چتر قرآنی را در جامعه گسترده کنیم و نهادها و دستگاه‌های مختلف را درگیر این مسابقات کنیم کار فوق‌العاده‌ای بوده است که البته در برخی سال‌ها همراه با شدت و ضعف‌هایی بوده است، اما سال به سال نحوه برگزاری مسابقات بهتر از قبل بوده و یک ارتقایی در کیفیت اجرا و برگزاری آن ایجاد شده است.

پورزرگری در ادامه به انعکاس این مسابقات در سطح بین‌المللی اشاره کرد و گفت: زمانی که بسیاری از کشورها اخبار مربوط به حضور نمایندگانشان را در مسابقات قرآن ایران پیگیری می‌کنند، خالی از لطف نخواهد بود و این می‌تواند بر دیدگاه سایر جوامع که ایران اسلامی کشوری است که اهتمام ویژه به قرآن دارد، اثرگذار باشد.

این قاری بین‌المللی کشورمان افزود: مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران جزء برترین مسابقات قرآن بین‌المللی است و از لحاظ قدمت بعد از مسابقات مالزی است، حتی کشورهایی که تمایل ندارند آوازه جمهوری اسلامی ایران مطرح شود، چاره‌ای جز انعکاس خبری این مسابقات به خاطر حضور نمایندگانشان در آن را ندارند. خود شرکت کنندگان نیز زمانی که فضای قرآنی ایران را می‌بینند خودبه‌خود منعکس کننده این سطح از فعالیت‌ها در کشور خود خواهند بود.

وی در ادامه مهم‌ترین ویژگی منحصر به فرد مسابقات ایران را کیفیت برگزاری و سطح فنی بالای آن عنوان کرد و گفت: حضور اساتید سطح بالا در این مسابقات برای امر داوری و استفاده از یک آیین‌نامه بسیار دقیق و استاندارد باعث شده تا با مسابقاتی متفاوت و منحصر به فرد در دنیای اسلام مواجه باشیم.

انتهای پیام

کد N809008