مقررات سختگیرانه کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس برای پهپادهای اسباب‌بازی

عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به دلایل امنیتی، مقررات سختگیرانه‌ای برای واردات هواپیماهای اسباب‌بازی که بدون سرنشین قادر به پرواز هستند، وضع کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از وب‌سایت عرب نیوز این حکومت‌ها نگران‌اند هواپیماهای اسباب بازی مجهز به دوربین بتوانند از مناطق حساس مانند پایگاه‌های نظامی تصویربرداری کنند.

هرچند هنوز ورود این پهپادها ممنوع نشده اما اداره گمرک عربستان سعودی به وب‌سایت عرب‌نیوز گفته برای ورود این نوع اسباب‌بازی سخت‌گیری می‌شود و از صاحبان آنها خواسته می‌شود پیش از به پرواز درآوردن آنها از وزارت کشور مجوز بگیرند.

مسافرانی که وارد عربستان سعودی می‌شوند باید این اسباب‌بازی‌ها را چندین روز در اختیار اداره گمرک بگذارند تا خوب بازرسی شوند.

حکومت دوبی با اشاره به افزایش کابرد پهپادها در امارات اعلام کرده که به دلیل خطری که از پرواز این هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است اتفاق بیفتد، پرواز آنها در حوالی فرودگاه ممنوع است.

به گزارش بی.بی.سی صاحبان این هواپیماهای شخصی در دوبی باید برای "احترام به قوانین حریم شخصی و اجتناب از تصویربرداری از مردم و پایگاه‌های نظامی" قبل از هرگونه فعالیتی مجوز دریافت کنند.

بر اساس مقررات مصوب سازمان هواپیمایی امارات عربی متحده به پرواز درآوردن این پهپادها در نزدیکی فرودگاه‌ها، مناطق مسکونی و مناطق محصور، ممنوع است.

کاربران پهپادهای شخصی باید از باشگا‌ه‌های سازمان هواپیمایی امارات مجوز بگیرند.

آنها باید زمان و موقعیتی را که قصد دارند در آن هواپیمای بدون سرنشین‌شان را بپرانند با ثبت اینترنتی اطلاعات آن به اطلاع سازمان هواپیمایی برسانند.

پهپادهایی که برای استفاده تجاری مانند فیلمبرداری و بازرسی هوایی استفاده می‌شوند هم باید مجوز بگیرند.

مقام‌های بحرین هم در مورد ورود این اسباب‌بازی‌ها سختگیری می‌کنند و می‌گویند اقدام‌ها‌یشان جنبه پیشگیرانه دارد و فعلا هر نوع پهپادی را ضبط می‌کنند.

یک کارشناس امنیتی در گفتگو با عرب‌نیوز این اقدام دولت‌های عربی را ستوده و گفته برای خنثی کردن تهدیدهای گروه‌های تروریستی که می‌خواهند امنیت خلیج فارس را به خطر بیندازند لازم است این "اسباب‌بازی‌های جنگی" کنترل شوند.

اوضاع بحران زده منطقه در کنار تداوم بحران در سوریه، عراق و یمن از جمله دلایل دست زدن کشورهای عربی به اقدام‌های این چنینی است.

اخیرا از شهروندان دوبی خواسته شده که "به خاطر اطمینان از امنیت مسافران، کارکنان و سهامداران‌مان" بدون مجوز از هواپیماهای داخل فرودگاه عکاسی نکنند.

این اقدام مقام‌های کشورهای عربی علاقه‌مندان به این پهپادها را در این کشورها نگران کرده و آنها از این موضوع ناراضی‌اند که مقامات علاقه آنها را درک نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N808836