هیات افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان راهی قطر شد

سیاسی

هیات دولت افغانستان با هدف مذاکره با نمایندگان شبه‌نظامیان طالبان وارد قطر شد و مذاکرات طی روزهای آتی با هدف پایان جنگ طولانی در افغانستان برگزار خواهد شد.

هیات دولت افغانستان با هدف مذاکره با نمایندگان شبه‌نظامیان طالبان وارد قطر شد و مذاکرات طی روزهای آتی با هدف پایان جنگ طولانی در افغانستان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نشست مذکور گامی به سوی مذاکرات رسمی با نمایندگان شبه‌نظامیان طالبان برای پایان جنگ محسوب می‌شود اما هنوز مشخص نیست این گفت‌وگوها مورد تایید رهبر طالبان قرار دارد یا خیر.

رئیس ارتش پاکستان ماه فوریه به اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که برخی از عناصر ارشد طالبان موافق مذاکرات مستقیم با کابل برای پایان جنگ هستند، اما تاکنون پیشرفت چشمگیری در روند مذاکرات دیده نشده است.

شبه‌نظامیان طالبان و متحدان دیگر آنها بیش از آنکه تمایل خود را به مذاکره نشان دهند، درگیر مقابله با نیروهای دولتی هستند. شبه‌نظامیان طالبان هفته گذشته وارد قندوز در شمال افغانستان شدند.

هیات 20 عضوی افغانستان مذاکراتی مقدماتی خود را روز یکشنبه و دوشنبه در قطر آغاز می‌کنند و براساس اظهارات عطاالله لودین، معاون شورای عالی صلح افغانستان این مذاکرات بر پایه برقراری صلح در افغانستان انجام می‌شود و نمایندگان افغانستان، پاکستان، طالبان و سایر گروه‌ها در آن حضور خواهند داشت.

به گفته وی، دو نماینده از حزب اسلامی که گروه شبه‌نظامی دیگر است، در روند مذاکرات حضور خواهد داشت. جزئیات بیشتری از نحوه برگزاری مذاکرات منتشر نشده است.

تلاش‌های پیشین برای گشایش کانال‌های ارتباطی از طریق قطر انجام شده و یکی از مقام‌های ارشد طالبان در قطر تایید کرده است که نشستی برای روزهای آتی با حضور نمایندگان افغانستان، پاکستان و سایر کشورها قرار است برگزار شود.

انتهای پیام

کد N808266