صالحی در گفتگو با «سی سی تی‌وی» چین:

قدرت‌های جهانی رفع سریع همه تحریم‌های ایران را پذیرفته‌اند

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: قدرت های جهانی موافقت کرده‌اند که در چارچوب توافق هسته‌ای با ایران، همه تحریم‌ها را به سرعت رفع کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، علی‌اکبر صالحی در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی «سی سی تی وی» چین اظهار داشت: در صورت تصویب مجلس ایران بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌توانند، از برخی مراکز غیرهسته‌ای ایران در چارچوب شرایط مشخص بازدید کنند.

وی تاکید کرد: ایران از منافع ملی خود محافظت خواهد کرد و در ادامه گفتگوها بر خطوط قرمز خود تأکید خواهد کرد.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سی سی تی وی مبنی بر این که آیا ایران در چارچوب تدابیر اضافی اجازه خواهد داد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات غیرهسته ای آن دیدار کنند؟ گفت: این موضوع میان دو طرف مطرح و بررسی شده است؛ اگر همه مسائل به خوبی پیش برود، ما این حقیقت را پذیرفته ایم که پروتکل الحاقی را خواهیم پذیرفت.

وی افزود: این موضوع در «ژنو ۳» مطرح شد، اما همانگونه که گفتم شرط تحقق این موضوع توافق درباره همه مسائل است و تا زمانی که درباره همه مسائل توافق نشده است، این بدان معنا خواهد بود که توافقی حاصل نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: ما نمی‌توانیم یک بخش را مورد توجه قرار دهیم و از بخش و حوزه دیگری غفلت کنیم؛ (در پروتکل) الحاقی این فرصت و امکان وجود دارد که از برخی سایت‌ها بازدید انجام شود، اما این به تفاهم و توافق دوجانبه وابسته است. برای مثال فرض کنید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می خواهند از یک مرکز یا تاسیسات غیرهسته ای بازدید کنند؛ ما مخالف این موضوع هستیم. مراکز و تاسیسات هسته ای در چارچوب توافق تامین امنیت تحت نظر قرار دارند.

صالحی گفت: ما درباره مراکز غیرهسته ای صحبت می‌کنیم. بازرسان بر اساس پروتکل الحاقی می‌توانند از مناطق اطراف مراکز غیرهسته ای نمونه‌برداری کنند.

خبرنگار شبکه سی سی تی وی، در ادامه از صالحی پرسید «موضع ایران در قبال توسعه و تحقیق چیست؟ زیرا کاخ سفید اخیرا فکت‌شیتی منتشر و اعلام کرده که تا ۱۰ سال تحقیقات در بخش غنی‌سازی و توسعه این بخش در ایران محدود خواهد بود، تا این اطمینان حاصل شود که زمان دستیابی ایران به نقطه فرار هسته ای به یک سال افزایش یافته است. آیا توافقی در این خصوص وجود دارد؟»؛ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: همانگونه که قبلا هم گفته ام، توافقی در این خصوص وجود ندارد اما درکی در این خصوص وجود دارد که باید زمان دستیابی حدود یک سال باشد و ما هم معتقدیم این موضوع معقول است و به هیچ وجه هم غیرمنطقی نیست.

وی گفت: ما برای نمایش اراده و آمادگی ایران که خواهان حل این مسائل است جواب مثبت داده ایم و به طور داوطلبانه معیار یک سال زمان برای دستیابی به نقطه فرار هسته ای را پذیرفته‌ایم، بنابراین در چارچوب ایده یک سال زمان برای دستیابی به نقطه عطف هسته ای، ما فعالیت های خود را در بخش غنی‌سازی اورانیوم محدود کرده ایم.