اعتراضات علیه خشونت پلیس به سراسر آمریکا کشیده شد

سیاسی

با حضور گسترده و پر تعداد نیروهای گارد ملی و برقراری مقررات منع آمد و شد در بالتیمور این شهر ظاهرا به آرامش بازگشت اما شورش‌های مردمی و تظاهرات علیه خشونت پلیس در سراسر آمریکا به جریان افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان به خشونت پلیس در آمریکا از نیویورک تا دنور به خیابان‌ها آمدند و به اقدامات پلیس برای استفاده از نیروی مرگبار علیه رنگین پوستان در کلیولند، فرگوسن میسوری، نیویورک و دیگر ایالت‌های این کشور اعتراض کردند. در اعتراضات نیویورک پلیس اعلام کرد که 60 تن دستگیر شدند.

معترضان در خیابان‌ها منهتن باعث ایجاد ترافیک در برخی مناطق شدند. تعدادی دیگر نیز در شهرهای بوستون، هوستون، فرگوسن، میسوری، واشنگتن دی سی، سیاتل و دنور به خیابان‌ها آمدند. در شهر بالتیمور سه هزار نیروی گارد ملی و نیروی پلیس به اجرای مقررات منع آمد و شد از ساعت 22 پرداختند. این در حالی است که صدها تن از مردم این کشور در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند اما همه چیز به آرامی برگزار شد و از شورش‌ها وغارت‌هایی که طی روزهای گذشته در این شهر رخ داد خبری نبود.

معترضان در شهر بالتیمور که اغلب سیاهپوست هستند خواستار پاسخگویی پلیس درباره دلایل مرگ "فردی گری" 25 ساله که در بازداشتگاه پلیس و براثر ضربه به نخاعش مجروح و سپس کشته شد، هستند.

پلیس قرار است روز جمعه گزارش کاملی در مورد دلایل مرگ گری به دادستان‌ها گزارش دهد اما گزارشی در این باره علنی نشده است. پلیس تاکید دارد که اطلاعات در مورد مرگ گری تنها به دفتر دادستانی ارائه خواهد شد و برای ممانعت از اغتشاشات بیشتر این گزارش‌ها علنی نشد.

دفتر دادستانی آمریکا نیز گفته است که تحقیقات جداگانه‌ای درخصوص نقض حقوق بشر در خصوص پرونده مرگ گری به جریان افتاده است.

واشنگتن پست نوشته است، زندانی دیگری که همراه با گری دستگیر شده بود گفته است که صدای درخواست‌ها و التماس‌های او را می‌شنیده و تصور می‌کند که پلیس به عمد درصدد آسیب رساندن به وی بوده است.

به گفته منابع محلی 19 ساختمان و تعداد زیادی خودرو در جریان تظاهرات‌های روزهای گذشته به طور کامل تخریب شده و سوخته‌اند و مغازه‌ها غارت شدند. 20 افسر آسیب دیدند و تعداد زیادی نیز دستگیر شدند.

به گفته پلیس تاکنون 270 تن از روز دوشنبه تاکنون دستگیر شدند که از این میان یکصد تن به دلیل نداشتن هیچ اتهامی آزاد شده‌اند.

با این حال گفته می‌شد که با حضور پلیس و نیروهای گارد ملی خیابان‌ها به حالت عادی بازگشته و مدارس باز شده و مغازه داران بر سر کارهای خود بازگشتند.

تظاهرکنندگان در نیویورک از میدان اتحاد تا تایمز و مناطق دیگر به نشانه همدردی و همبستگی با بالتیمور به سردادن شعارهایی علیه خشونت پلیس پرداختند که این امر با ضرب و شتم و ضربات باتوم از سوی پلیس همراه بود.

انتهای پیام

کد N807246