آخرین اخبار ازتغییرات در دستگاه آل‌سعود/هیئت‌بیعت سوگند خود را شکستند/رئیس شرکت ملی نفت هم برکنار شد

عربستان

اعضای هیئت بیعت عربستان سعودی با تصمیم شب گذشته خود سوگندشان را درباره تعیین مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد این کشور شکستند.

فعال اینترنتی مشهور عربستانی که از خاندان آل سعود مطالبی را منتشر می کند با اشاره به اختلافات گسترده در هیات حاکم آل سعود تاکید کرد اعضای هیئت بیعت عربستان سعودی با تصمیم شب گذشته خود سوگندشان را درباره تعیین مقرن بن عبدالعزیز به عنوان ولیعهد این کشور شکستند.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، فعال اینترنتی عربستانی مشهور به مجتهد تاکید کرد اعضای هیئت بیعت عربستان در زمان عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق این کشور سوگند خورده بودند در هیچ شرایطی و به هیچ دلیلی و به دستور هیچ شخصی با برکناری مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد این کشور موافقت نکنند.
مجتهد افزود: اعضای هیئت بیعت شب گذشته موافقت کردند مقرن بن عبدالعزیز برکنار شود که با این تصمیم سوگند خود را شکستند.
شبکه تلویزیونی العربیه در این باره اعلام کرد سلمان بن عبد العزیز پادشاه عربستان به بیعت به ولیعهد جدید و جانشین ولیعهد در کاخ سلطنتی دعوت کرد. قرار است مراسم بیعت امروز برگزار شود.
گفتنی است پادشاه عربستان مقرن بن عبد العزیز را برکنار و محمد بن نایف را به عنوان ولیعهد جدید و پسرش محمد بن سلمان را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد.
وی خاطر نشان کرد: مقرن بن عبدالعزیز با وجود فشارهای شدید حاضر به استعفا نشد و به همین علت پادشاه سعودی مجبور شد حکم برکناری او را صادر کند.
یک روزنامه نگار عربستانی دیگر معتقد است: با تغییرات صورت گرفته در دولت عربستان، این کشور هم اکنون از دولتی جوان و فعال بهره مند است.

جاسر الجاسر در گفتگو با شبکه تلویزیونی العربیه گفت: امروز روز جدیدی است که با دولت کاملاً جدید شروع می شود.
با تغییر و تحولاتی که در دولت ایجاد شده است دولت کاملاً جوان شده است. محمد بن نائف به جای شاهزاده مقرن به عنوان ولیعهد و محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب شده است. این دو تن به ریاست دو شورای بسیار مهم سیاسی و توسعه و اقتصاد در آمده اند.
وی خاطر نشان کرد: پس از آنکه شاهزاده مقرن خواهان برکناری خود شد و ملک سلمان با این مساله موافقت کرد به صورت خودکار محمد بن نائف به عنوان ولیعهد انتخاب شد و با موافقت و خواست شاهزاده محمد بن نائف، محمد بن سلمان به عنوان جانشین وی تعیین شد.
الجاسر گفت: نکته مثبتی که در این تغییرات وجود دارد این است که به صورت فوری به مشکلات پرداخته می شود و مشکلی پشت گوش انداخته نمی شود.

وی تاکید کرد: از شاهزاده سعود الفیصل نیز تقدیر بسیار زیادی می شود هرچند که ایشان از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار نیستند اما وی از تجربه، مهارت و کارکشتگی بسیار بالایی برخوردار است اما با وجود درخواست وی برای برکناری از وزارت خارجه وی به طور کامل از کار کنار گذاشته نشد و به عنوان ناظر بر امور خارجه تعیین شد.

این روزنامه نگار عربستانی خاطرنشان کرد: تعیین عادل الجبیر که سفیر عربستان در واشنگتن بود به عنوان وزیر خارجه یک تغییر و تحول بی سابقه محسوب می شود. این اقدام، این پیام را در بر دارد که مناصب کشور متعلق به فرد خاص نیست یعنی به عنوان مثال وزارت خارجه صرفاً متعلق به شاهزادگان نیست بلکه کسانی غیر از شاهزادگان نیز می توانند به این منصب برسند.
وی ادامه داد: محمد بن سلمان به خوبی توانست عملیات طوفان قاطعیت را اداره کند و موفقیت زیادی در این عملیات کسب کرد. همچنین وی در شورای توسعه و اقتصاد نیز توانست به خوبی امور را اداره کند و این نیز لیاقت هر چه بیشتر وی را نشان می داد.
محمد بن نائف در زمینه مبارزه با تروریسم نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور نیز شایستگی های خود را نشان داده است. وی توانست در عربستان یک نیروی اطلاعاتی و امنیتی ایجاد کند که تا کنون توانسته است عملیات های تروریستی بسیاری را خنثی کند و آخرین اقدام بزرگ وی در این زمینه، دیروز بود که توانستند شش شبکه خرابکاری را که بیش از نود و سه عضو داشتند منهدم کنند.

همچنین سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان رئیس شرکت نفت ملی این کشور را برکنار و خالد الفالح را به عنوان رئیس اداره شرکت نفتی آرامکو تعیین کرد.

5252

کد N806065