استقبال ایرلند از توافق هسته‌ای

وزیر امور خارجه ایرلند ابراز امیدواری کرد که چارچوب تفاهمی که به تازگی میان ایران و گروه 1+5 حاصل شده است در نهایت از سوی تمام طرف‌ها نهایی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه آیریش تایمز، چارلی فلاناگن، وزیر امور خارجه ایرلند در سخنرانی‌اش در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌.پی‌.تی) در نیویورک، گفت: دولت ایرلند قویا امیدوار است که چارچوب تفاهمی که اخیرا درباره برنامه هسته‌ای ایران حاصل شده است در نهایت از سوی تمام طرف‌ها مورد تایید قرار گیرد.

ایران و گروه 1+5 توانستند در 2 آوریل در لوزان سوییس به یک تفاهم کلی برای حصول توافق هسته‌ای نهایی دست پیدا کنند که بر اساس آن ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی برنامه هسته‌ای‌اش را محدود خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایرلند هم‌چنین گفت: این توافق یک دستاورد مهم برای ترغیب کشورها برای خلع سلاح‌های‌شان تحت یک بسته خلع سلاح که عمر آن به 45 سال می‌رسد خواهد بود.

وی هم‌چنین با ابراز نگرانی گفت: باید اذعان کنیم که حتی یک سلاح هسته‌ای هم تحت معاهده ان‌.پی‌.تی یا به عنوان یک پروسه چندجانبه از بین نرفته است و هیچ سازوکار درستی برای تحقق این هدف وجود ندارد.

وزیر امور خارجه ایرلند علاوه بر این از سازمان ملل خواست تا اقدامات مناسب برای خلع سلاح‌های هسته‌ای در جهان را به کار گیرد.

انتهای پیام

کد N805630