بریتانیا در آستانه انقلاب خاموش؛

احزاب کارگر و محافظه‌کار به تنهایی قادر به تشکیل دولت نیستند

سیاسی

یکی از زبده ترین کارشناسان آماری جهان بر این باور است که در انتخابات پارلمانی بریتانیا هیچ حزبی علیرغم تشکیل ائتلاف قادر به کسب اکثر کرسی های مجلس نخواهد بود تا مدعی تشکیل دولت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف، «نیت سیلور» کارشناس آمار و تحلیلگری که نتایج دو انتخابات پیشین آمریکا را به درستی پیش بینی کرد بر این باور است که در جریان انتخابات پارلمانی انگلستان هیچ حزبی قادر به کسب اکثریت آراء نخواهد بود.

وی ترکیب نهایی پارلمان بریتانیا را پس از انتخابانت هفته آینده به این نحو پیش بینی می کند که به احتمال زیاد حزب محافظه کار (توری) با کسب ۲۸۳ کرسی در جایگاه نخست قرار گرفته و بعد از آن حزب کارگر با ۲۷۰ کرسی جایگاه دوم را به خود اختصاص می دهد. در این میان، حزب ملی اسکاتلند (اس ان پی) احتمالا ۴۸ کرسی، حزب لیبرال دموکرات ۲۴ کرسی و حزب دموکراتیک اتحاد گرا (دی یو پی) ۸ کرسی خواهند داشت.

به گفته نیت سیلور، حزب استقلال پادشاهی متحد (یو کیپ) تنها یک کرسی را از آن خود خواهد کرد.

اما وی در پاسخ به این سوال که چه حزبی دولت بعدی انگلستان را تشکیل خواهد داد گفت: هیچ حزبی آنقدر رای نمی آورد که بتواند به تنهایی دولت تشکیل بدهد. انتظار می رود که توری ها اکثریت پارلمان را به دست بگیرند اما تعداد کرسی های ائتلاف حزب کارگر و حزب ملی اسکاتلند بیشتر از تعداد کرسی های ائتلاف احزاب توری و لیبرال دموکرات خواهد بود.

با این وجود و علیرغم تشکیل ائتلاف، باز هم هیچ یک از دو حزب محافظه کار و کارگر بریتانیا قادر به کسب ۳۲۵ کرسی لازم برای تشکیل دولت نخواهند بود و همچنان آینده سیاسی پارلمان انگلستان در هاله ای از ابهام قرار دارد. لذا انتظار می رود که برای تشکیل دولت آتی انگلستان به ائتلافی متشکل از بیش از دو حزب نیاز باشد.

به گفته نت سیلور، انگلستان در حال تجربه یک «انقلاب خاموش» است به این معنی که دیگر یک سیستم دو حزبی بر دستگاه پارلمانی بریتانیا حکومت نمی کند. جالب آنکه در این سیستم، نه تنها یک حزب از اکثریت آراء برخوردار نیست بلکه حتی ائتلاف دو حزب نیز قادر به کسب اکثر کرسی های پارلمانی نخواهد بود.