روحانی: عزت ایران روزی است که در آن بیکار نباشد

حسن روحانی

رییس جمهوری با بیان این که کار و کارگر نماد نوآوری ، سازندگی، توسعه و تعالی کشور ایران است، گفت: عزت ایران روزی است که در آن بیکار نباشد.

به گزارش  ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح سه شنبه در جشن بزرگ کارگری در بیست و ششمین جشنواره ملی امتنان از جامعه کار و تولید، افزود: خوشبختانه امسال ایام بزرگداشت کارگران مصادف است با ایام میلاد با سعادت مولای متقیان علی (ع) که او مرد جهاد و شجاعت بود، مرد ایمان و معنویت بود، او مرد علم و دانش بود، مرد یتیم نوازی کودکان و دستگیری بینوایان بود و او مرد کار بود.

رییس جمهوری ادامه داد: امیرالمومنین (ع) با آن عظمت و مقامش که هیچ انسانی در روی زمین بعد از پیامبر(ص) به مقام و منزلت او نمی رسید و او همواره به عنوان الگو نه تنها برای ما مسلمانان که برای همه آزادمردان جهان است، همواره کار و تلاش و کوشش را به عنوان راه زندگی خود می دانست.

روحانی اضافه کرد: آن همه زمین های اطراف مدینه که با دست مبارک او احیا شد و آن همه چاه ها که به دست او حفر شد و وقتی آب چاه جاری می شد؛ امام نماز شکر به جای می آورد و شکر خداوند می کرد و آب آن چاه را برای فقرا و بینوایان وقف می کرد که هنوز هم بعد از قرن ها در اطراف مدینه همان چاه ها وجود دارد و از آب آن چاه ها نخلستان ها بهره مند می شوند.

 

**ما به توسعه نیاز داریم

رییس جمهوری اظهار داشت: افتخار آفریننان! ما نیاز به توسعه داریم. توسعه یک هدف بسیار بلند و بالا برای همه کشورها است. ما ایران توسعه یافته را می خواهیم. چشم انداز 20 ساله ابلاغی رهبر معظم انقلاب در یازده سال پیش به ما می گوید ایران ظرف 20 سال باید کشور توسعه یافته باشد؛ این هدف بلندی است که همه باید آن را دنبال کنیم.

روحانی تاکید کرد: چگونه توسعه حاصل می شود؟ چگونه ما می توانیم پرچم عزت ایران و پرچم عزت اسلام را در جهان بالا ببریم؟ آن روزی که در این کشور بیکاری نباشد، آن روز، روز عزت ایران و عزت اسلام در ایران است.

**تاکید بر سه جانبه گرایی کارگر، کارفرما و دولت

رییس جمهوری با تاکید بر این که همه باید در صف واحد قرار بگیریم، گفت: دولت، کار آفرین و کارگر؛ ما در یک مسیر سه جانبه گرایی می توانیم به توسعه کشور برسیم. مهم ترین ستون توسعه کشور کار و کارگر است اما آیا بدون کارآفرین فضای کار به وجود می آید؟ و آیا بدون هماهنگی دولت، کارگر و کارآفرین ما می توانیم مسیر توسعه را بپیماییم؟

روحانی افزود: یادمان نرود که در سال 91، شرایط توسعه کشور رشد منفی 6.8 بود که این به معنای قفل زدن در مسیر کار و تلاش کشور است و باز یادمان نرود در سال 92 باز هم رشد ما منفی 1.9 بوده است. کشوری که در دو سال رشد منفی داشته است با همت شما کارگران، با ایثار مردم و با حمایت مردم و رهبر معظم انقلاب افتخار داریم که به دنیا بگوییم بعد از دو سال رشد منفی، در سال 93 ایران دارای رشد مثبت بود.

 

**از اقتصاد نفتی به اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: این رشد مثبت را ادامه خواهیم داد، بدون رشد مثبت، اشتغال برای بیکاران امکان پذیر نیست. بارها و بارها به وزیر کار گفتم که همه توان را به کار بگیرید تا کارگری بیکار نشود این درد و غم بر دل همه ما است که یک نفر شب به خانه برود و در برابر زن و فرزندانش گرفتار و شرمنده باشد .

روحانی تصریح کرد: این رسالت و وظیفه ما است، باید از اشتغال کارگران و ادامه فعالیت آن ها صیانت کنیم و دوم این که برای آن هایی که تا امروز فرصت شغلی نیافته اند، فرصت اشتغال به وجود بیاوریم.

رییس دولت یازدهم با طرح این سوال که چگونه می توانیم میلیون ها بیکار را در صحنه کار و فعالیت قرار دهیم؟ گفت: باید تولید رشد کند. باید اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کند. باید روپای خودمان بایستیم باید سرمایه در این کشور روی زمین مستقر شود.

روحانی ادامه داد: باید فناوری نوین در این سرزمین بتواند تبدیل به برند تجاری شود و بتواند علم به تجارت تبدیل شود. همه باید دست به دست هم بدهیم و با شعار نمی توانیم در این کشور توسعه به وجود بیاوریم. دولت و ملت؛ سالی که سال همدلی است همه باید همدلانه در کنار یکدیگر فضای کار، اشتغال، توسعه و تولید را بالا ببریم.

 

2929

کد N804693