معاون اول رئیس :

در شرایط ویژه‌ای قرار داریم

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

معاون اول رئیس جمهور گفت: وقتی دولت هشتم حساب ذخیره ارزی را به دولت نهم تحویل داد حدود ده تا 12 میلیارد دلار در آن موجودی بود، اما استفاده‌ی بی رویه از آن و صفر شدن آن باعث مشکلات اقتصادی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری در همایش ملی کار، گفت‌وگوی سه جانبه کارگر و کارفرما و دولت، اشتغال و بهبود فضای کسب و کار ) با مورد توجه قرار دادن گرامی‌داشت روز کارگر گفت: این روز برای گفتن دشواری‌ها و سختی‌های طبقه‌ی کارگر نیست، بلکه برای تقدیر از نوآوری ، ابتکار و سازندگی است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و هنوز آثار منفی بیماری هلندی از کشور دور نشده است اظهار کرد: بیماری هلندی در کشور از سال 53 با افزایش قیمت نفت آغاز شد و اثر آن واردات بی‌رویه و کاهش فعالیت‌ بخش خصوصی در اقتصاد بود.

وی ادامه داد: کشورهای نفت خیز از آن دوره و تجربه درس گرفتند و و صندوق‌های درآمد ارزی ایجاد شد. به گونه‌ای که کاهش و افزایش قیمت نفت در اقتصاد آنها تاثیری نداشت، اما کشورهای معدودی که در موج دوم این افزایش قیمت نفت آسیب دیدند ونزوئلا و ایران بودند.

جهانگیری به ایجاد حساب ذخیره ارزی در برنامه‌ی سوم اشاره کرد و گفت: وقتی دولت هشتم این حساب را به دولت نهم تحویل داد حدود 10 تا 12 میلیارد دلار موجودی نقدی حساب ذخیره ارزی بود، اما استفاده بی رویه از این حساب سبب شد مجمع تشخیص مصلحت بهاین نتیجه برسد که به جای حساب ذخیره ارزی صندوق توسعه ملی زیر نظر روسای قوا شکل بگیرد.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌اخیرا گزارشی را از دستگاه نظارت دیدم که در آن گفته شده بود که طبق قوانین بودجه و برنامه‌های سوم و چهارم می‌بایست موجودی حساب ذخیره ارزی در زمان ایجاد صندوق توسعه ملی 170 میلیارد دلار بود اما زمانی که این صندوق تشکیل شد هیچ ارزی در آن نبود و در واقع موجودیت صفر شده بود.

جهانگیری تصریح کرد:‌اگر 170 میلیارد دلار وارد چرخه تولید شده بود و در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گرفت و اگر بر اساس سیاست‌ تشکیل صندوق توسعه ملی حساب ذخیره ارزی باقی می‌ماند آیا فکر می‌کنید ایران به تحریم تهدید می‌شد و آیا بودجه کارهای عمرانی با رکود مواجه می‌شد و دیگر کسی می‌توانست بگوید نفت شما را نمی‌خریم تا از این طریق به کشور وارد کند؟

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران نیازمند عبور از اتکا به درآمدهای نفتی است افزود:‌مصمم هستیم در برنامه ششم بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تجربه گذشته از نفت فقط در بودجه عمرانی استفاده کنیم و بودجه جاری کشور به طور کامل باید از طریق درآمدهای غیر نفتی جبران شود.

ادامه دارد....

کد N803728