حمایت اعراب از عضویت مصر در شورای امنیت

سیاسی

نمایندگان کشورهای عربی در سازمان ملل در نشستی با وزیر خارجه مصر بر حمایت خود از عضویت این کشور در شورای امنیت تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری الحدث نت، سامح شکری، وزیر خارجه مصر در جمع سفرای کشورهای عربی در سازمان ملل و نماینده‌ای از اتحادیه عرب تاکید کرد: مصر برای رایزنی و هماهنگی با دیگر کشورهای عربی در زمینه‌های مختلف بین المللی و منطقه‌ای تمایل دارد و این کشور تلاش می‌کند در انتخابات ماه اکتبر آینده شورای امنیت بتواند کرسی غیر دائم این شورا ویژه کشورهای آفریقای شمالی را که مدت آن از سال 2016 تا 2017 است به دست آورد.

این کرسی به صورت دوره‌ای در اختیار کشورهای آفریقای شمالی و غرب آسیا قرار می‌گیرد تا به این ترتیب همواره یک نماینده از کشورهای عرب در شورای امنیت حضور داشته باشد.

بدر عبدالعاطی، سفیر مصر در سازمان ملل و سخنگوی وزارت خارجه این کشور در این نشست گفت: نمایندگان کشورهای عربی به توافق رسیده‌اند که با توجه به جایگاه عالی شورای امنیت در جهان و نقش بسزای این شورا در سطح بین الملل، حضور مصر در این کرسی می‌تواند عملکرد این شورا را تقویت بخشد.

عبدالعاطی افزود: نمایندگان کشورهای عربی تاکید کردند که برای یاری و حمایت از انتخابات آتی مصر آمادگی کامل دارند.

سخنگوی وزارت خارجه مصر ادامه داد: شکری در گفت وگوی خود با سفرای کشورهای عربی به بررسی نقش محوری مصر در سازمان ملل پرداخت و گفت: مصر نقش برجسته‌ای در حفظ صلح و امنیت بین المللی در ده‌های گذشته داشته و تلاش‌های بسیاری در راستای تحقق امنیت اجتماعی و حمایت از اهداف و اصول منشور سازمان ملل انجام داده است.

عبدالعاطی تاکید کرد: مصر به طور کامل به راه اندازی یک سیستم بین المللی مشترک و قدرتمندتر برای مقابله با چالش‌ها و تحقق خواسته‌های مردم پایبند است.

وزیر خارجه مصر افزود: منطقه ما با چالش‌ها و تهدیدهای برخاسته از گسترش افراط‌گری گروه‌های تروریستی و افزایش طایفه‌گرایی مواجه است و چه بسا حوادث فعلی لیبی ‌،‌ یمن‌، عراق و سوریه که آرامش و ثبات این کشورها را برهم زده‌، بهترین نشانه این چالش‌هاست.

وی در پایان تاکید کرد: چالش‌های منطقه از اولویت‌های مصر در زمان عضویت غیر دائم در شورای امنیت خواهد بود و قاهره همواره برای تحقق امنیت‌، آرامش‌ و توسعه منطقه با گروه‌های عربی مختلف در ارتباط است.

اکنون کشور اردن تنها کشور عرب عضو شورای امنیت است.

انتهای پیام

کد N802995