نخ‌نما شدن توافق مینسک و بالا گرفتن اتهام زنی نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان

ارتش اوکراین و جدایی طلبان روس گرا در حالی یکدیگر را مرتبا به نقض آتش بس در شرق متهم می‌کنند که نگرانی‌ها درباره پایداری معاهده صلح مینسک که در فوریه به امضا رسید، به اوج خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اگرچه ناظران می‌گویند که نقض آتش بس به صورت محدود صورت گرفته است اما آنها نگران از بین رفتن توافقی هستند که آرامش نسبی را به منطقه بحران زده شرق و جنوب اوکراین باز گردانده است. ارتش کی‌یف روز شنبه اعلام کرد که یک سرباز اوکراینی کشته و دو تن دیگر در جریان عملیات بمباران جدایی طلبان علیه گارد ملی اوکراین زخمی شده‌اند. گارد ملی اوکراین در روستای شیروکین (Shyrokyne) واقع در شرق بندر ماریوپل در دریای آزف (Azov) در جنوب شرق اوکراین حضور دارد.

سخنگوی ارتش اوکراین اعلام کرد: شبه نظامیان از آتش توپخانه 122 میلی متری استفاده کردند. این نوع مهمات طبق توافق آتش بس مینسک ممنوع است. رهبران جدایی طلب در مناطق شرقی نیز به اتهام زنی متقابل پرداختند.

سخنگوی شبه نظامیان گفت: امروز شرایط بحرانی شکل گرفت که نیازمند مداخله فوری جامعه بین‌الملل است. نیروهای اوکراینی به یک کاروان امدادی روسیه شلیک کردند که یک تن کشته شد. آنها حملات و شلیک‌های کور را به مناطق مسکونی افزایش داده‌اند.

جلب کورنیلف، رئیس بنیاد امداد رسان نوروسیا که سازمان امدادی روس است، گفت که نیروهای اوکراینی در نزدیکی شیروکین به آنها شلیک کرده‌اند و این اتفاق زمانی رخ داد که آنها به طور اتفاقی از مسیر تعیین شده منحرف شدند.

با این حال سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که ناظر آتش بس است، می‌گوید که تعداد نقض‌های آتش بس محدود است.

لمبرتو زانیر، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا در حاشیه نشست امنیتی استونی گفت: درگیری‌های کنونی به شدت چند ماه گذشته نیست. به نظر می‌رسد که میان فرمامندهان محلی اختلاف نظر وجود دارد، اما من هم موافقم که چنانچه این مسائل کوچک را کنترل نکرد، به فاجعه بزرگتری ختم می‌شود. ما هم اکنون تعدادی از ناظران را برای گفت‌وگو با فرماندهان مذکور در منطقه اعزام کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N802558