ابراهیم جعفری:‌ اسد موافق راهکار سیاسی در سوریه است/عربستان مداخله در یمن را متوقف کند

عراق

وزیر خارجه عراق اعلام کرد که از رئیس جمهوری سوریه خواسته است تا برای پایان دادن به درگیری‌های داخلی سوریه راهکار سیاسی را بپذیرد و اسد نیز همسویی بسیاری را با اندیشه‌های او نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی المسله، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در حاشیه نشست کنفرانس "ائتلاف تمدن‌ها و مقابله با تروریسم" که در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، عنوان داشت: تروریست‌های داعش پس از حمله مسلحانه به بانکی در موصل 440 میلیون دلار غارت کردند.

وی عنوان داشت که به این دلیل در نیویورک حضور دارد که به هماهنگی تلاش‌ها با برخی از کشورها برای حمایت از میراث و آثار باستانی عراق بپردازد.

وزیر خارجه عراق همچنین اذعان کرد که "خللی در روند سیاسی در گذشته وجود داشت که به داعش به سو‌ء استفاده از بحران و عضوگیری جوانان عراقی کمک کرد."

وی با تکذیب تمامی اتهام‌های مطرح شده علیه بسیج مردمی تصریح کرد که بسیج مردمی زیر چتر نیروهای مسلح عراق عمل می‌کند و ماموریتش حمایت از مردم عراق است.

وی در خصوصی سوریه نیز اطمینان بسیار را نسبت به استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه ابراز و اعلام کرد که از هرگونه راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه استقبال می‌کند.

جعفری تصریح کرد که از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در نشستی طولانی با او خواست تا برای پایان دادن به درگیری‌ داخلی سوریه راهکار سیاسی را بپذیرد و اسد نیز همسویی بسیاری با اندیشه‌های او نشان داد.

وی در خصوص بحران یمن نیز مخالفت خود را با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی یمن ابراز کرده و از عربستان خواست تا بحران یمن را برای مردم این کشور رها کند.

ابراهیم جعفری همچنین گفت: روابط عربستان و عراق شاهد تحولات چشمگیری است و سفارت عربستان فعالیت خود را در بغداد از سر خواهد گرفت و دو روز قبل پیشنهادی برای معرفی سفیر عربستان مطرح شد.

او همچنین عنوان داشت که نشانه‌های تغییر در خصوص نگاه جهان به اوضاع سیاسی و امنیتی در عراق آشکار شده است.

انتهای پیام

کد N801582