اشتاین‌مایر استفاده از واژه "نسل‌کشی" را برای کشتار ارامنه رد کرد

آلمان,ارمنستان

یک روز پس از آنکه رئیس‌جمهوری آلمان از واژه بحث‌برانگیز "نسل‌کشی" برای توصیف کشتار دسته جمعی ارامنه در سال 1915 میلادی استفاده کرد، وزیر امور خارجه آلمان گفت، کشتار دسته جمعی ارامنه را "نسل‌کشی" نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت، تصویب واژه "نسل‌کشی" برای توصیف کشتار 1.5 میلیون ارمنی به دست نیروهای عثمانی در سال 1915 میلادی می‌تواند از جانب افرادی که قصد دارند هولوکاست را کوچک جلوه دهند، مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

وی در مصاحبه با هفته‌نامه اشپیگل افزود: از پرسش و پاسخ‌ها درخصوص خاطرات پیچیده‌ای که با زدن تنها یک برچسب می‌توان باعث کاهش ارزش آنها شد، خسته شده‌ام.

یوآخیم گائوک، رئیس‌جمهوری آلمان در مراسم صدمین سالروز کشتار ارامنه، این کشتار دسته جمعی را به عنوان «نسل‌کشی» محکوم کرده و افزود، آلمان که در آن زمان یکی از متحدان عثمانی‌ها بو تا حدودی مقصر این خونریزی‌ها است.

این اولین باری است که یکی از روسای جمهور این کشور از واژه «نسل‌کشی» برای توصیف این کشتارها استفاده کرد. نوربرت لامرت، رئیس پارلمان آلمان و رئیس جامعه یهودیان آلمان کشتار ارامنه را «نسل‌کشی» توصیف کردند.

اشتاینمایر گفت، سیاست خارجی آلمان قصد ترغیب سازش میان کشورهای تحت تاثیر را دارد و استفاده از واژه «نسل‌کشی» کمکی به شکست سکوت میان ترک‌ها و ارامنه نمی‌کند.

وی افزود: ما باید در آلمان مراقب باشیم به افرادی که برنامه سیاسی خود را دنبال کرده و ادعا می‌کنند که هولوکاست از پیش از 1933 میلادی آغاز شده اجازه توجیه و سوءاستفاده از واژه «نسل‌کشی» را ندهیم.

رئیس شورای مرکزی یهودیان در آلمان نیز گفت: آنچه که 100 سال پیش در امپراتوری عثمانی رخ داد، جابه‌جایی و قتل بیش از یک میلیون ارمنی یک نسل‌کشی بود.

انتهای پیام

کد N801042