روحانی: پلیس موظف به اجرای اسلام نیست / امنیت جامعه با امنیتی کردن جامعه فرق دارد

حسن روحانی, نیروی انتظامی

رییس جمهوری گفت: پلیس باید در اجرای قانون و مبارزه با انواع جرایم و تخلفات همواره اولویت ها را مدنظر قرار داده و مراقب باشد گرفتار تهدیدات خیالی نشده و بدانیم که همه مردم در برابر قانون مساوی بوده و از حقوق شهروندی یکسانی برخوردار هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در بیستمین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران نیروی انتظامی (ناجا)، ایمان به خداوند و ایمان به دین حق را برای روح و زندگی اجتماعی انسان امنیت آفرین دانست و اظهارداشت: کلمه ایمان از امنیت می آید و سلامتی و صحت در جامعه و انسان با امنیت دو نعمتی است که تا فرد آن را دارا است، قدرش را نمی داند.


وی ادامه داد: وقتی در خیابانی حرکت می کنید توجه شما به این موضوع جلب نمی شود که چگونه است با امنیت در خیابان راه می رویم اما بعد از این که اتفاقی رخ می دهد، در آن زمان قدر امنیت را همانند سلامتی می دانید.


رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: دولت یازدهم در کنار همه برنامه هایی که بر دوش خود داشته و متعهد به اجرای آن بوده است و هر آنچه که در انتخابات به مردم وعده داده در پی آن است تا دقیقا اجرا و عمل کند.


روحانی ادامه داد: یکی از برنامه هایی دولت از آغاز که اهمیت ویژه ای برای آن قایل بود، مساله امنیت در کنار سلامت بوده و در کنار همه مشکلات مالی در سال 92 و 93 که هنوز نیز در شرایط تحریم هستیم و قیمت نفت نیز به نصف تقلیل یافته است.


وی خاطرنشان کرد: برخی از این کشورهای همسایه ما که پولدار هم هستند در اثر کاهش قیمت نفت که خودشان عامل آن بوده اند و چاهی که خودشان هم کندند در آن افتاده اند، به رغم آنها دولت به وعده های خود عمل کرده است.


رییس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری این که بودجه عمرانی در سال 91 ، 11 هزار میلیارد تومان بود، گفت: در سال 92 این مبلغ 22 هزار میلیارد تومان و در سال گذشته نیز 32 هزار میلیارد تومان بود. در واقع در مدت دو سال با وجود همه مشکلات ضمن پرداخت بودجه جاری با کمی صرفه جویی ، بودجه عمرانی را افزایش دادیم.
** اتکای به نفت در بودجه 94 از همیشه تاریخ ایران پایین تر است


روحانی ادامه داد: اتکای به نفت در بودجه سال 94 از همیشه تاریخ ایران پایین تر و جزو افتخارات دولت است.


وی تصریح کرد: به رغم این مشکلات ما اگر بودجه برخی دستگاه ها را 90 درصد پرداخت کردیم ، پرداخت بودجه به نیروهای مسلح در سال های 92 و 93 ، 100درصد بوده است البته باید بگویم پرداخت بودجه به نیروهای نظامی و انتظامی در کمترین موارد 100درصد بوده چرا که در برخی زمینه ها به بالای 100درصد رسیده است.


رییس دولت یازدهم همچنین اظهار داشت: برخی به ما ایراد می گیرند که بنا بود این دولت به تعبیر آنها دولت پلیسی نباشد و فضای امنیتی را کم کند پس چرا بودجه نیروهای مسلح را افزایش می دهد.


روحانی توضیح داد: یک اشکالی در ذهن برخی وجود دارد، جامعه پلیسی با جامعه دارای پلیس خوب دو مقوله جداست. امنیت جامعه با امنیتی کردن جامعه دو مقوله متمایز است.


وی با اشاره به این که در جامعه نیاز به امنیت داریم و برای امنیت باید هزینه کنیم ، گفت: البته موفق ترین نیروی امنیتی در جامعه نیرویی است که خرجش کم و بهره وری از توان آن نیرو بیشتر باشد؛ بنابراین موثرترین نیرو، کم هزینه ترین نیرو به شمار می رود.


رییس جمهوری تاکید کرد: اگر این دو اصل را مدنظر قرار دهیم همواره توانسته ایم یک راه موفق را طی کنیم.


روحانی با بیان این که امنیت برای ما مهم است و می خواهیم جامعه ای دارای امنیت داشته باشیم ، اظهار داشت: امسال، سال همدلی و همزبانی است که باید آن را مورد توجه قرار دهیم. اما همدلی نخست باید میان بخش های مختلف ناجا که یک خانواده بسیار بزرگ با مسوولیت بسیار سنگین است ، برقرار باشد.


وی به مسوولیت خطیر ناجا اشاره کرد و گفت: پلیس مسوولیت سنگینی را برعهده دارد. از حراست و حفاظت از مرزهای مقدس جمهوری اسلامی ایران تا همه روستاها ، شهرها ، کلانشهرها و جاده ها برای کاهش آسیب های اجتماعی و اجرای قانون تلاش می کند.


رییس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم همدلی برقرار کنیم ، نخست باید در داخل ناجا و بخش های مختلف ارتباط نزدیک تر و هماهنگ تر داشته باشیم و از طرف دیگر همدلی با سایر نیروهایی که امنیت را برقرار می کنند از جمله وزارت اطلاعات و همچنین کل دولت بیشتر شود.


وی ، جانشینی فرماندهی معظم کل قوا را یک امتیاز ویژه برای آنان دانست و گفت: وزیر کشور بار این مسوولیت را به دوش می گیرد که حلقه وصل میان پلیس ناجا و دولت است چرا که ایجاد امنیت در سایه همدلی ، هماهنگی و همکاری بین دولت ، نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعاتی امکان پذیر است.


وی با تاکید بر این که باید به ریشه های مساله امنیت توجه کنیم، افزود: اولین عامل ناامنی، فقر و بیکاری است و آن نهی از منکری که می گوییم و منکر اصلی بر جامعه فقر ، بیکاری ، فساد و ریا است که باید آنها را از بین ببریم.


وی با بیان این که بزرگ ترین هنر جمهوری اسلامی ایران ترکیب مردم سالاری با دین سالاری است، خاطرنشان کرد: حکومت اسلامی، یعنی حکومت و حاکمیت قانون و امام خمینی(ره) بارها در سخنرانی های خود بر این مسأله تأکید کرد زیرا همه مردم ایران در برابر قانون مساوی هستند و قانون باید به دقت اجرا شود.
** وظیفه پلیس اجرای قانون است


رییس جمهوری همچنین با تاکید بر این که در نظام ما شرع و قانون بر یکدیگر منطبق هستند، اظهار داشت: پلیس موظف به اجرای اسلام نیست و هیچ پلیسی نمی تواند بگوید من این اقدام را انجام دادم، خداوند فرموده یا پیامبر(ص) گفته است. وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، بی خودی در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را گرفتار کرده ایم.


روحانی افزود: بسیاری از مسایل شرعی به ایمان مردم مرتبط است. پلیس جایی می تواند وارد شود که اولاً مصوبه قانونی وجود داشته باشد، ثانیاً قانون روشن و شفاف ابلاغ شده باشد.


وی به تفاوت میان اقتدار و زور اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی نخستین جمعی در نظام است که با مردم سر و کار دارد، شما مظهر اقندار هستید و حتی مظهر اقتدار مسلحانه اید، اقتدار یعنی، قدرت مشروع و مقبول، یعنی هر جایی که نیروی انتظامی اعمال قدرت می کند و این اعمال قدرت دارای مشروعیت و مقبولیت است، به زبان و دل مورد تحسین مردم واقع می شود.


وی همچنین بر ضرورت آموزش لازم برای برخورد با مردم توام با دقت و حسن خلق تاکید کرد و یادآور شد: همه مسوولان و کارگزاران نظام باید یادشان باشد و برای خود تکرار کنند که صاحب این کشور مردم هستند و همه باید نوکر مردم باشیم، زیرا هیچ سمتی بالاتر از نوکری ملت از زن و مرد و کوچک و بزرگ نیست.


رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: افتخار پلیس این است که خادم مردم در امنیت است، فضا را امن نگه می دارد تا مردم راحت تر زندگی کنند و بسیار مهم است که با مردم چگونه برخورد کنیم. حتی در برخورد با مجرم باید حواسمان باشد که با جرم برخورد می شود.


روحانی با یادآوری این نکته که معیار پلیس باید قانون باشد، اگر کسی قانون را شکست، شما متعرض خواهید شد، گفت: اما در برخورد با مردم اخلاق حسنه، روی خوش، تواضع و ادب جزو وظایف همه ما است، مخصوصاً نسبت به جوانان و زنان باید خیلی حواس ما جمع باشد، زیرا این طبقات خیلی حساس هستند و وظیفه ما نسبت به آنها سنگین تر است.


وی به دستور حضرت علی(ع) به یکی از فرماندهان خود نسبت به برخورد با زنان اشاره و خاطرنشان کرد: زنان با مردان متفاوت هستند و نوجوانان و جوانان هنوز تجربه کامل زندگی را کسب نکرده اند و برخورد با آنها باید متفاوت باشد، اگر چه قانون برای همه مساوی است.


رییس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری موضوع تهدیدات فرضی و خیالی، اظهارداشت: گاهی نیروهای مسلح امنیتی و حتی دولت درگیر چنین تهدیداتی می شود که مثال های زیادی در این مورد وجود دارد، چنین دیدگاهی 5 تا 6 درصد واقعیت دارد.


روحانی ادامه داد: هم اکنون هفته ای نیست که به رییس دولت گزارشی از یک تهدید اقتصادی، امنیتی و اجتماعی ارایه نشود اما وقتی درباره جزییات آن سوال می کنند، می بینند منطق درستی وجود ندارد و لازم نیست وارد عمل شویم. اما تهدید فرضی ممکن است تهدید واقعی درست کند، زیرا عکس العمل در برابر تهدید خیالی، به تهدید واقعی تبدیل می شود و پلیس باید به این مساله مهم توجه کند.


وی با تاکید بر شناسایی ریشه های آسیب ها و مشکلات اجتماعی و انجام تحقیقات خوب از سوی ناجا، گفت: این تحقیقات بسیار ارزشمند است تا ریشه امور را شناسایی کنیم و با حضور و همکاری همه قوا، دستگاه ها و هدایت های رهبر معظم انقلاب نسبت به رفع آن تلاش کنیم.


رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر ضرورت مدیریت فضای فرهنگی جامعه به تشریح تفاوت وسایل ارتباط جمعی و دسترسی ها نسبت به این وسایل در سال های اخیر پرداخت.


روحانی اظهارداشت: ایجاد امنیت برای انسان که موجود پیچیده ای است ابعاد مختلفی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی محیط زیستی دارد و امروز امنیت بخش نرم افراری بیشتر و مهم تر از ایجاد امنیت در سخت افزار است.


وی تصریح کرد: پلیس می تواند به دولت نسبت به افزایش یا سرعت برخی آسیب های اجتماعی گزارش، هشدار و راهکار دهد تا مجموعه نظام با کمک هم نسبت به حل آن اقدام کنند.


وی با تاکید بر اولویت بندی و برخورد با قانون شکنان و متخلفان گفت: مردم گاهی از این که اولویت ها در برخورد با جرم ها رعایت نمی شوند، عصبانی می شوند. باید با هماهنگی در کنار هم کار کنیم و اولویت ها را در جامعه مدنظر قرار دهیم. منکر اصلی و ریشه فساد در جامعه فقر، بیکاری، فساد و ریا است و مواد مخدر و استحکام نداشتن خانواده ، اولویت های آسیب اجتماعی ما است.
**مردم ایران قدردان نیروی انتظامی است


رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت می داند پلیس امروز چه بار سنگینی بر دوش دارد و چه زحمات بزرگی را متحمل می شود، دولت حامی و تقویت کننده پلیس خواهد بود و برای ایجاد رونق اقتصادی، نیاز به کمک و همیاری ناجا دارد.


روحانی سپس خطاب به فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی اظهارداشت: شما جان، سلامتی و همه چیز خود را در راه امنیت جامعه فدا می کنید و در شرایطی که باب شهادت برای برخی بسته شده است این باب برای نیروی انتظامی در گوشه و کنار کشور باز است ما قدر زحمات شما را می دانیم و مردم ایران هم قدردان هستند.


وی افزود: همه ایرانی ها از جمله مسلمان، مسیحی، شیعه و سنی تفاوتی ندارند و همه در برابر قانون برابر هستند. حتی گردشگران و خارجی هایی که در کشور حضور دارند در پناه قانون و امنیت شما هستند. همه را یکسان ببینید و یکسان برخورد بکنید تا مقبولیت کار شما در جامعه بیشتر شود و رضایت خداوند و عامه مردم از شما افزایش یابد.


روحانی به تیم جدیدی که در نیروی انتظامی مسوولیت را بر عهده گرفته است خوش آمد گفت و یادآور شد: شما بار سنگینی را بر دوش گرفته اید و از تیم قبلی در این نیرو نیز که خدمات قابل توجهی انجام دادند سپاسگزاری می کنم.


بیستمین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با حضور رییس جمهوری در سالن کوثر مرکز فرماندهی ستاد ناجا آغاز به کار کرد.
کد N800937