عفو بین‌الملل: تراژدی در مدیترانه نباید تکرار شود

سیاسی

در آستانه برگزاری اجلاس ویژه اتحادیه اروپا به مناسبت تراژدی غرق شدن صدها پناهجو در دریای مدیترانه، سازمان عفو بین‌الملل خواهان اقداماتی وسیع برای پیش‌گیری از این گونه تراژدی‌ها شده است.

در آستانه برگزاری اجلاس ویژه اتحادیه اروپا به مناسبت تراژدی غرق شدن صدها پناهجو در دریای مدیترانه، سازمان عفو بین‌الملل خواهان اقداماتی وسیع برای پیش‌گیری از این گونه تراژدی‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه‌ای از کشورهای اروپایی خواسته است که یگان دریایی ویژه‌ای برای نجات انسان‌های درمانده در دریا تشکیل دهند.

عفو بین‌الملل اعلام کرد، اقدامات پراکنده تاکنون نتوانسته جان انسان‌ها را نجات دهد، پس دولت‌های اروپایی وظیفه دارند که تصمیم‌های جدی‌تری اتخاذ کنند.

به گزارش دویچه وله، عفو بین‌الملل همچنین ابراز تأسف کرد که لازم بوده صدها انسان جان خود را از دست بدهند تا این که دولت‌های اروپایی به بی‌تفاوتی خود در برابر سفر پرخطر انسان‌ها به اروپا پایان دهند.

سلمین چالیشکان، دبیرکل عفو بین‌الملل در آلمان تقاضا کرده است که به ویژه عملیات امداد نیروی دریایی ایتالیا باید با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا فعال شود.

به گفته وی، امدادگران نیروی دریایی ایتالیا هم به خوبی مجهز هستند و هم تجارب زیادی کسب کرده‌اند و می‌توانند عملیات نجات خود را در مدیترانه تا نزدیکی سواحل افریقا گسترش دهند.

مطابق آمار این سازمان مدافع حقوق بشر، در چند ماه نخست سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۷۰۰ پناهجو در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

بازماندگان مهاجران غیرقانونی نجات یافته پس از غرق شدن قایق‌های آنها، در حالی یکی پس از دیگری وارد سواحل ایتالیا می شوند که مقامات اروپایی و بین‌المللی امسال را بدترین سال از نظر تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از عبور این افراد از دریای مدیترانه می‌دانند.

پیش از این، فرانچسکو روکا، مسئول صلیب سرخ ایتالیا و معاون صلیب سرخ جهانی هم با انتقاد از بی‌توجهی نهادهای اروپایی به این وضعیت گفت: ما باز هم باید مانند همیشه مرگ صدها نفر را شمارش کنیم تا وجدان عمومی درباره پدیده ای که از بیست سال پیش آغاز شده و کشور و قاره ما را تحت تاثیر قرار داده، بیدار شود. ما تاکنون شاهد واکنش هماهنگ و متناسب نهادهای اروپایی در این زمینه نبوده ایم.

در پی غرق شدن یک قایق حامل 700 مهاجر در آب‌های مدیترانه، بیم آن می‌رود که صدها مسافر غرق شده باشند. آژانس پناهندگان سازمان ملل این حادثه را یکی از بزرگ‌ترین فاجعه‌ها در آب‌های مدیترانه خوانده است.

انتهای پیام

کد N799432