نشست ایران، سوییس و سوریه برای کمک‌رسانی به آوارگان سوری

سیاسی

پنجمین دور نشست سه جانبه ایران، سوییس و سوریه برای بررسی مسائل مربوط به بحران سوریه به‌ویژه موضوع همکاری‌های چندجانبه برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه، امروز سه‌شنبه در تهران برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ریاست هیأت‌های سه کشور را در این نشست، فیصل مقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه، مانوئل بسلر رییس آژانس همکاری و توسعه بشردوستانه وزارت خارجه سوییس و حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان برعهده داشتند.

قائم مقام وزارت خارجه سوریه ضمن استقبال از نقش بی‌طرفانه سوییس در کمک‌رسانی به آسیب دیدگان بحران سوریه، آمادگی کشورش برای همکاری با سازو کارهای تعریف شده در قالب همکاری بین سازمان هلال احمر سوریه و سازمان صلیب سرخ جهانی و دیگر نهادهای مربوطه بین‌المللی برای ارسال و توزیع کمک‌های انسان‌دوستانه از جمله در زمینه‌های دارو، درمان، غذا و آب به آوارگان سوری به دور از مسائل سیاسی اعلام کرد.

فیصل مقداد با اشاره به این که از ابتدای بحران سوریه، طرف‌های بین‌المللی هشدارهای مبنی بر ضرورت قطع حمایت‌های خارجی از گروه‌های تروریستی و جلوگیری از بروز فجایع انسانی در این کشور را جدی نگرفتند، افزود: اکنون با گذشت بیش از چهار سال از بحران، همه دنیا به اشتباهات صورت گرفته و خطر این گروه ها اعم از داعش، النصره و غیره پی‌برده و حتی برخی کشورهای غربی مواضع خود را تا حدی تغییر داده‌اند.

وی ضمن تقبیح تحریم‌های ناعادلانه علیه دولت سوریه، اظهار کرد: برخی طرف‌ها که از مشکل دسترسی به مناطق تحت سیطره گروه‌های معارض مسلح به‌منظور کمک‌رسانی صحبت می‌کنند، باید توجه کنند که چگونه سلاح‌ها و کمک‌های نظامی از خارج به این مناطق رسانده می‌شود.

معاون وزیر خارجه سوییس نیز با اشاره به پیچیدگی وضعیت سوریه و مشکلات امدادرسانی در آن کشور، ضرورت هماهنگی مستقیم طرف‌های کمک کننده با هلال احمر سوریه به‌منظور عملیاتی کردن ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه را مورد تأیید قرار داد.

مانوئل بسلر با تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی این نشست و پیگیری تلاش‌های مشترک برای تأمین کمک‌های انسان دوستانه، تنها راه پایان دادن نهایی به تراژدی انسانی در آن کشور را حفظ تمامیت ارضی سوریه و تلاش برای دستیابی به راه حل سیاسی برشمرد.

امیرعبداللهیان نیز با تأکید بر اهمیت کمک‌رسانی بی‌طرفانه به آسیب‌دیدگان و آوارگان بحران سوریه، افزود: جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد تا تجربیات عملی همکاری خود با دولت و هلال احمر سوریه در امر ارسال و توزیع کمک‌های انسان دوستانه را در اختیار طرف سوییسی نیز قرار دهد.

او هم‌چنین با اشاره به این که دبیرکل سازمان ملل با جدیت تحولات روند سیاسی در ارتباط با سوریه را دنبال می‌کند، افزود: گزارشی از نتایج این نشست به اطلاع بان کی مون نیز خواهد رسید.

روز چهارشنبه نیز جلسه سه جانبه‌ای بین معاونان وزیران امور خارجه ایران، عراق و سوریه با دستور کار بررسی راه‌حل سیاسی و یافتن ساز و کارهای مناسب برای تقویت روندهای سیاسی، مبارزه با تروریسم و کمک به گسترش صلح، ثبات و امنیت در منطقه با محوریت این سه کشور برگزار خواهد شد. در این نشست، مهم‌ترین تحولات منطقه به‌ویژه مساله یمن و وضع فاجعه‌بار انسانی در این کشور نیز مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N798280