/بررسی ماهیت مذاکرات هسته‌ای/

ظهروند: آمریکا است که باید با ایران کنار بیاید نه 1+5

هسته‌ای,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

نشست ماهیت مذاکرات هسته‌ای امروز( سه‌شنبه) با حضور صادق زیباکلام، استاد دانشگاه ، ابوالفضل ظهروند معاون پیشین شورای عالی امنیت ملی و صادق کوشکی استاد دانشگاه در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ابتدای این نشست ظهروند اظهار کرد: من در هشت سال حضور در شورای امنیت ملی در دولت های نهم و دهم به طور مستقیم و غیرمستقیم در جریان مذاکرات هسته‌ای بوده ام. پرونده ای مثل پرونده هسته‌ای ایران که مربوط به امنیت ملی است از مهندسی خاصی پیروی می‌کند و نیز الزامات خاص خود را نیاز دارد که باید رعایت شود. در طول یک سال و نیم گذشته همه نگاه ها به تیم مذاکره کننده هسته‌ای بوده است که شیوه اعتماد سازی و لغو تحریم ها را چگونه اجرایی خواهد کرد.

معاون پیشین شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت: درواقع باید توجه داشت که نه در فکت شیت آمریکایی و نه از زمان آغاز مذاکرات ایران و اوباما در دولت روحانی هیچ یک از مقامات کاخ سفید هیچگاه حرفی از لغو یک باره تحریم ها مطرح نکرده اند و در واقع اصلا این موضوع مطرح نبوده است. تنها قرار بوده است که بخشی از تحریم های مربوط به مسئله هسته‌ای ایران و حتی نه تحریم هایی که مربوط به عدم اشاعه است پس از اجرای همه موارد خواسته شده از سمت طرف آمریکایی تعلیق شود.

وی همچنین با اشاره به موضع گیری اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه طرف ما کنگره آمریکا نیست بلکه کشورهای 1+5 است ادامه داد: این موضع گیری کاملا اشتباه است زیرا آمریکا طرفی است که باید در نهایت پس از مذاکره با ایران راضی به توافق شود؛ چرا که با توجه به اینکه ریابکوف فکت شیت آمریکایی را تائید کرد و همچنین خروج زود هنگام وزیر امور خارجه چین از مذاکرات هسته‌ای نشان دهنده آن است که آمریکا حرف اول و آخر را خواهد زد. پس نمی توان گفت که به کنگره آمریکا کاری نداریم. این آمریکا است که باید با ایران کنار بیاید.

او تصریح کرد: ما باید درقبال فکت شیت در سه هفته اخیر موضع سریعی را اتخاذ می کردیم چرا که قرار است دور جدید مذاکرات از این هفته شروع شود و دیگر نمی‌توان در مورد موارد اعلام شده در فکت شیت بحثی را انجام داد و تنها دو طرف در مورد جزئیات مذاکره خواهند کرد. این به این معنی است که طرف ایرانی موارد اعلام شده در فکت شیت آمریکا را پذیرفته است. ولی اگر به گفته وزیر خارجه ما فکت شیت آمریکایی را قبول نداریم یا به هر حال داریم باید به طور شفاف موضع خود را در این باره اعلام کنیم.

وی گفت:‌ باید توجه داشت عدم گزارش تیم مذاکره کننده هسته‌ای پس از نشست با طرف آمریکایی به مجلس در واقع نشان دهنده ناکارآمدی و عدم شفافیت تیم مذاکره کننده است چرا که کری پس از دیدار با ظریف به کنگره می رفت و در ابتدا گزارشی به اعضای کنگره ارائه می‌داد.

او همچنین تاکید کرد:‌ مقامات آمریکایی همواره می گویند که نسبت به غنی سازی اورانیوم در ایران نگران هستیم. در‌واقع غنی سازی ماهیت فعالیت های هسته‌ای است و هیچ گاه نمی توان گفت که یک روند غنی سازی کاملا صلح آمیز خواهد بود. ذات صنعت هسته‌ای بازدارنده است که ما در حال از دست دادن نیروی بازدارندگی هستیم. باید توجه داشت وقتی بحث فعالیت های هسته‌ای ایران مطرح می‌شود آیا نگرانی های آمریکا نسبت به خود فعالیت های هسته‌ای و کشورهایی است که فعالیت‌ها در آن انجام می‌شود و یا دشمنی او با انقلاب جمهوری اسلامی ایران و پارادایم فکری آن است. چرا که یکی از نشانه های این موضوع در واقع آن است که آمریکایی ها خواستار ورود به حریم نظامی ایران هستند.

ظهروند ادامه داد: با پذیرفتن این توافق حتی اگر پس از 15 سال آینده بخواهیم بیش از سه ونیم درصد غنی سازی کنیم باید از آمریکا اجازه بگیریم. توجه کنیم که صنعت هسته‌ای در واقع غرور ملی ماست و در فکت شیت آمریکایی این غرور ملی از ما گرفته شده است. باید به این مسئله فکر کنیم که وقتی قرارداد تامین سوخت هسته‌ای با روسیه خاتمه یافت آیا پس از آن آمریکا به ما اجازه می دهد که سوخت هسته‌ای مورد نیازمان را تولید کنیم؟ نگرانی اصلی آمریکا اکنون نه فعالیت های هسته‌ای ایران بلکه پارادایم فکری و الهام بخشی ایران در منطقه و جهان است.

در ادامه این برنامه کوشکی، استاد دانشگاه نیز اظهار کرد: عموم کسانی که در سه هفته اخیر نسبت به بیانیه لوزان موضع گیری کرده‌اند یا منتقد بودند یا موافق. اما هم اکنون مشخص نیست که آیا این چیزی که در لوزان به دست آمد توافق است یا یک پدیده؟ باید به این موضوع توجه کرد که در رابطه با بحث هسته‌ای ایران چه حالتی برای آمریکا مطلوب تر است. حالتی که امید به حل این پرونده است اما معلوم نیست که چه می‌شود که آیا به نتیجه می رسد یا خیر. در واقع این شکل از مذاکرات که مرتب در جریان باشد و تنها توافقات کلی صورت گیرد نه توافقات خاتمه بخش، برای آمریکا مطلوب ترین حالت ممکن است. اگر اعلام کنند که با مذاکرات مخالفند نمی توانند مقبولیت خود را در جامعه جهانی حفظ کنند. اگر توافق هسته‌ای به صورت کامل صورت بگیرد در واقع نشان می دهد مسائل دیگری میان آمریکا و ایران قابل حل است. یعنی وقتی آمریکا با کشوری توافق کند مواضع آن را به رسمیت شناخته و آن را قانونی می داند این در حالی است که ایران باعث آن شده تا آمریکا با کمک ترکیه و عربستان پس از چهارسال نتواند دولت اسد را برکنار کند.

او همچنین اظهار کرد: اگر آمریکا با ایران به توافق برسد یعنی در واقع آمریکا ایران را به عنوان یک پدیده نوظهور به رسمیت شناخته است که آمریکایی ها اصلا این موضوع را نمی پذیرند. ایران هم اکنون تنها تهدید آمریکا در منطقه است و آمریکا نمی خواهد سلاح خود علیه ایران را که همان تحریم ها است از دست دهد.

او ادامه داد: آمریکایی ها اعلام کردند که تحریم‌ها ایرانی ها را به زانو در آورده است و بهترین گزینه برای مهار ایران تا زمانی است که ایران دست از اختلال در منطقه و دشمنی با اسرائیل برندارد. همچنین آمریکا به دلیل آنکه ایران را در دسته محور شرارت می‌داند خواستار توافق و رفع تحریم ها نیست چرا که ایران دارای پارادایم و استراتژی فکری خاص خود است و سیاست های آمریکا را به چالش کشیده است. هم اکنون آمریکا توانسته است با استفاده از سلاح تحریم ها ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و دیگر ایران نمی تواند سیاست های آمریکا را به چالش بکشاند.

او افزود: وقتی ایران به پای میز مذاکره می نشیند به معنی این خواهد بود که آمریکا دیگر بر روی دولت اسد و حزب الله حسابی باز نمی کند و از آن‌ها می خواهد که تسلیم شوند. طرف آمریکایی خواستار آن است که ایران تا ابد پای میز مذاکره بنشیند چرا که این مذاکرات باعث حذف واژه هایی مثل شیطان بزرگ است. بنابراین هم اکنون هدف اصلی آمریکا ادامه مذاکرات که همان شکل نامعلوم و عدم دستیابی به یک توافق جامع است، می‌باشد.

انتهای پیام

کد N797927