راه‌حل‌های اکرمی برای مشکلات ایجاد شده بین ایران و عربستان

عربستان

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت‌: برای حل شدن مشکلات ایجاد شده بین ایران و عربستان باید روابط فرهنگی دو کشور بیشتر شود و علما و نویسندگان باید در این موضوع مباحثه و مذاکره کنند تا دیگر شاهد این‌گونه رفتارهای ناشایست نباشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «دولت عربستان باید دولت ایران را از نظر حقوقی، سیاسی به عنوان یک دولت مقتدر و متعهد بشناسد و حرمت این کشور را حفظ کند» اظهار کرد: اکنون اینگونه نیست و متاسفانه هر اتفاقی که در منطقه رخ می‌دهد عربستان آن را به کشور ایران ربط می‌دهد.

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این گونه اتفاقاتی که در فرودگاه جده رخ داد، مدیریت کاروان‌ها باید از هر جهت با کمک کنسولگری ایران در جده از زائران در هنگام ورود و خروج و حضور مراقبت کنند و باید در مقابل رفتارهای خلاف از ناحیه هر کسی که رخ می‌دهد بایستند.

وی یادآور شد: عربستان سعودی و کارمندان آنجا هم باید با زائران ایرانی مثل سایر زائرین برخورد کنند و احترام آن‌ها را نگه دارند. اینکه می‌خواهند مدارک را با هم تطبیق دهند درست است اما نباید بهانه‌های الکی بیاورند. بارها شاهد این موضوع بوده‌ایم که کارمندی بی جهت زائران ایران را معطل کرده است. باید با این رفتارها برخورد شود. وقتی دولت عربستان زائران را پذیرفت باید برای آن‌ها حرمت قائل شوند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: یکی دیگر از راه‌کارهایی که می‌تواند از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کند این است که قبل از اعزام زائران به مکه، مدینه و یا عتبات عالیات باید برای آن‌ها کلاس آموزشی گذاشت و مسائل تعلیمی و تبلیغی را برای آن‌ها بیان کرد تا آن‌ها یاد بگیرند که در آن کشورها باید چگونه رفتار کنند که سبب تبلیغ شیعه شود.

اکرمی گفت: آنهایی که در یک گروه اعزام می‌شوند باید هوای یکدیگر را داشته باشند متاسفانه در این اتفاق رخداده طبق چیزهایی که شنیده‌ایم آن دو نوجوان آخرین نفرات بودند. چرا باید اینگونه شود؟ این سفر،‌ یک سفر دسته جمعی است و افراد با هم می‌روند و با هم بر می‌گردند. در این سفر باید مراقب اطرافیان و به خصوص آنهایی که نیاز به مراقبت بیشتری دارند بود.

انتهای پیام

کد N797172