اذعان اف‌.بی‌.آی به ارائه شواهد غلط پزشکی قانونی در صدها پرونده

پلیس فدرال آمریکا (اف‌.بی‌.آی) پذیرفته که برای مدت بیش از ۲۰ سال آزمایشگاه‌ پزشکی قانونی‌اش در مورد صدور گزارش‌های دی‌.ان‌.ای برخی متهمان دچار خطا شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای محاکمه برخی از متهمانی که در دادگاه‌های آمریکا به مجازات‌های مختلف از جمله اعدام محکوم شده‌اند به این گزارش‌های پزشکی قانونی استناد شده است.

گزارشی که دفتر بازرسی کل وزارت دادگستری آمریکا منتشر کرده است، تاکید می‌کند که در واحد تحلیل مو (به عنوان مدرک) در اف‌بی‌آی، "بی‌نظمی‌هایی" صورت گرفته است.

مرور این پرونده ها پس از آن صورت گرفت که روزنامه واشنگتن پست در سال ۲۰۱۲ از پرونده سه مرد خبر داد که اشتباه ناشی از واحد تحلیل مو باعث محکومیت آنها شد و این نگرانی را به دنبال آورد که ممکن است صدها محکومیت دیگر به اشتباه صورت گرفته باشد.

بی.بی.سی گزارش داد، دست‌کم در ۶۰ پرونده بزرگ که به مجازات ختم شده به این گزارش‌های اشتباه بخش پزشکی قانونی اف‌.بی‌.آی استناد شده است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته ۱۴ تن از متهمانی که گزارش آزمایشگاه‌های اف‌.بی‌.آی در محاکمه‌شان استفاده شده در ۲۰ سال گذشته اعدام شده اند یا در زندان مرده‌اند.

کوین مارتین یکی از کسانی است که در سال ۱۹۸۲ بر اساس یکی از همین گزارش‌های اشتباه به اتهام تجاوز و قتل یک زن به زندان محکوم شد و ۲۶ سال از زندگی‌اش را در زندان سپری کرده است. تابستان سال ۲۰۱۴ دادگاه عالی منطقه کلمبیا به این نتیجه رسید که آزمایش دی‌.ان‌.ای صورت گرفته بر روی موی کوین مارتین اشتباه بوده است.

این روزنامه در سال ۲۰۱۲ گزارشی را منتشر کرد و نوشت، وزارت دادگستری در طول همه این سال ها می دانسته است که گزارش‌های ناقص پزشکی قانونی اف‌بی‌آی ممکن است باعث مجازات افراد بی‌گناه شود.

در این گزارش آمده بود که مقام های این وزارتخانه از سال ۱۹۹۰ پس از مشاهده گزارش‌های مغشوشی که برای استناد در دادگاه غیرقابل اعتماد به نظر می‌رسید شروع به بررسی گزارش‌هایی کردند که از آزمایشگاه پزشکی قانونی اف بی آی صادر شده بود.

اف‌.بی‌.آی در بیانیه‌ای خطای صورت گرفته از سوی آزمایشگاهش را پذیرفته و گفته این خطا به دلیل مشکل میکروسکوپ‌هایی که در بررسی مو استفاده می‌شوند، اتفاق افتاده است.

انتهای پیام

کد N797104