سخنرانی معاون وزیر امور خارجه در نشست وزرای آسیا و آفریقا

در آستانه برگزاری کنفرانس سران آسیا و آفریقا در اندونزی، نشست وزیران کشورهای آسیایی و آفریقایی از صبح دوشنبه و با سخنرانی خانم مرسودی، وزیر امور خارجه اندونزی در سالن اجلاس سران جاکارتا شروع به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، این نشست که به مناسبت شصتمین سالگرد کنفرانس بین قاره ای باندونگ برای " همبستگی آسیا و آفریقا" برگزار می شود با استقبال مناسبی از سوی 130 کشور آسیایی و آفریقایی روبرو شده است.

در نشست وزیران که با حضور وزیران امور خارجه کشورهای آسیایی و آفریقایی برگزار شد، ابراهیم رحیم پور، معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات کشورمان، ضمن تمجید از نقش اندونزی در برگزاری این ابتکار، به چالش های پیش روی کشورهای آسیایی و آفریقایی اشاره و فقر و بی عدالتی، تاثیرات منفی بحران اقتصادی جهان و بی توجهی کشورهای توسعه یافته به خواست و اراده کشورهای در حال توسعه در اتخاذ تصمیمات موثر جهانی را از جمله این چالش ها برشمرد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه همچنین از تروریسم و افراط گرایی بعنوان تهدیدی عمده برای استقرار صلح و امنیت در جهان و بویژه در قاره آسیا و آفریقا یاد کرد که در پی مشوه کردن نام و حقیقت اسلام است و بر ضرورت همکاری بیشتر کشورها و ترویج روح بردباری، تکثرگرایی، سعه صدر و احترام به عقاید و دیدگاه‌های متنوع تاکید کرد.

کنفرانس سران آسیا و آفریقا که با عنوان "پیشبرد همکاری های جنوب-جنوب" در جاکارتا برگزار می‌شود با نشست سران و روسای کشورهای این دو قاره و نهایی کردن 3 بیانیه در مورد "توسعه همکاری های جنوب-جنوب"، "مشارکت جدید استراتژیک آسیا و آفریقا" و " همبستگی با فلسطین" به پایان خواهد رسید.

دکتر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان و رییس جنبش عدم تعهد هم سخنران ویژه این اجلاس در روز نخست خواهد بود.

انتهای پیام

کد N797072