خوشبینی اوباما نسبت به حل اختلاف بر سر نحوه لغو تحریم‌ها

سیاسی

باراک اوباما اعلام کرد:‌ پس از دستیابی به یک توافق نهایی در مورد محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران بخش قابل توجهی از تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز جمعه باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز اظهار کرد: توافق با ایران باید به گونه‌ای باشد که آمریکا و غرب بتوانند در صورتی که ایران مفاد اعمال شده در توافق را نقض کند تحریم‌ها را به حالت اولیه بازگرداند.

اوباما هم‌چنین بار دیگر تاکید کرد که تحریم‌ها تنها پس از انجام تعهدات توسط ایران برداشته خواهند شد.

او گفت: نگرانی اصلی ما آن است که اگر ایران در راستای اجرای تعهدات خود گام برندارد برای بازگرداندن دوباره تحریم‌ها درگیر انجام کارهای قانونی و صرف زمان زیادی نشویم.

وی ادامه داد: حل مشکل نحوه برداشته شدن تحریم‌ها به یک مذاکرات خلاقانه نیاز دارد اما به حل این مساله امیدوارم. هم اکنون دو طرف به راه حلی که بتواند تحریم‌های ضد ایرانی را در فاصله زمانی کم‌تری لغو کند که در نتیجه آن میلیاردها دلار از ذخایر ارزی و نفتی ایران که در غرب مسدود شده است آزاد خواهد شد نیاز دارند.

این در حالی است که پس از اظهارات اوباما یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که اوباما توافقی را که شامل برداشته شدن مرحله‌ای تحریم‌ها نباشد قبول نمی‌کند.

چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها به یکی از مسائل اصلی اختلاف میان غرب و ایران تبدیل شده است.

اوباما هم‌چنین تاکید کرد نحوه و زمان برداشتن تحریم‌ها برای آمریکا اهمیت کم‌تری نسبت به این مساله دارد که غرب و آمریکا بتوانند اقدامات لازم برای بازگرداندن تحریم‌ها در صورت پایبند نبودن ایران به تعهداتش را انجام دهد.

او هم‌چنین اظهار کرد: مذاکره‌کنندگان ما به دنبال دستیابی به راه‌حل‌هایی هستند که ضمن پاسخ به نگرانی‌های ما به طرف دیگر نیز امتیازات بیش‌تری در این باره بدهد.

انتهای پیام

کد N797027