در دیدار با وزیر دفاع آذربایجان؛

سردار دهقان: با هر اقدامی که موجب تشدید بحران قره‌باغ شود، مخالفیم

وزير دفاع,جمهوري آذربايجان

پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که از سوی ذاکر حسن‌اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در باکو انجام شد، طرفین با یکدیگر دیدار و پیرامون مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کردند.

پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که از سوی ذاکر حسن‌اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در باکو انجام شد، طرفین با یکدیگر دیدار و پیرامون مسایل دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، سردار دهقان، با ابراز خرسندی از تداوم ملاقات ها و رایزنی های مقامات عالی رتبه دو کشور خصوصاً سران ایران و آذربایجان که زمینه های لازم را برای تعمیق روابط دو ملت فراهم کرده است، گفت : مواضع مشترک دو کشور و تشریک مساعی پیرامون مسایل و رخدادهای امنیتی در منطقه و تبدیل آن به فرصت، جلوه ای از درک مشترک میان ایران و آذربایجان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به وضعیت وخیم امنیتی منطقه و جهان ،خطر گسترش تروریسم و نا امنی را یاد آور شد و بر ضرورت گسترش همکاری دفاعی و نظامی میان تهران و باکو تاکید کرد.

دهقان در ادامه افزود:باید با تقویت و توسعه این روند در مسیر ایجاد ائتلاف های قدرتمند و اثرگذار منطقه ای حرکت کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و حل بحران قره‌باغ از طریق مسالمت آمیز گفت: با توجه به شرایط حساس منطقه با هرگونه اقدامی که موجبات تشدید بحران قره‌باغ شود، مخالف هستیم.

وی عدم اراده سیاسی کشورهای فرا منطقه ای برای حل مناقشه قره باغ را با هدف استمرار و توسعه دامنه نفوذ آنان در کشور های منطقه ذکر کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر آمادگی خود را برای کمک به حل صلح آمیز این مناقشه اعلام می کند.

سردار دهقان با تشریح توانمندی های متنوع وزارت دفاع کشورمان در حوزه های مختلف بر ضرورت همکاری دفاعی ، نظامی و فنی میان دو کشور تاکید کرد و گفت :گسترش این همکاری ها نقش بسیار مهم و سازنده‌ای در ایجاد صلح، ثبات و امنیت منطقه دارد.

وزیر دفاع کشورمان در پایان بر ضرورت همکاری های دفاعی- امنیتی کشور های ساحلی دریای خزر در حوزه های مختلف از جمله مبارزه با تروریسم ،افراطی‌گری و قاچاق مواد مخدر در چارچوب پیمان و ائتلافی مستحکم تاکید کرد.

در این دیدار سپهبد ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی با تمجید از قدرت و توانمندی های دفاعی و فناورانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت:ما این قدرت را در رژه با شکوه ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز 29 فروردین مشاهده کردیم و به آن مباهات می کنیم.

وزیر دفاع آذرربایجان با اشاره به عزم و اراده سران دو کشور برای توسعه همکاری ها افزود:آمادگی داریم در کمترین زمان ممکن توافقات فی مابین را اجرایی نمائیم.

سپهبد ذاکر حسن اف، تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی – نظامی به ریاست وزرای دفاع ایران و آذربایجان را اقدامی ضروری برای سرعت بخشیدن به اجرای توافقات میان دو کشور اعلام کرد و گفت:ما آمادگی داریم در همه زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم .

وی خاطر نشان کرد:تأکید رئیس جمهور آذربایجان از ارتقاء سطح روابط، حاکی از جایگاه ویژه جمهوری اسلامی ایران در نزد مقامات جمهوری آذربایجان است.

انتهای پیام

کد N796895