لهستان سفیر آمریکا را احضار می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان امروز (یکشنبه) اعلام کرد، دولت این کشور در اعتراض به اظهارات نامناسب مدیر اداره تحقیقات فدرال (اف.بی آی) آمریکا در خصوص همدست بودن لهستان با آلمان نازی در واقعه هولوکاست، سفیر آمریکا در این کشور را احضار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخیرا جیمز کومی، مدیر اف.بی.آی آمریکا، مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست چاپ کرد که خشم دولت لهستان و محکومیت رسانه‌ها و سیاستمداران این کشور را در پی داشت.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان در صفحه منسوب به خود در توییتر اعلام کرد، دولت لهستان، سفیر آمریکا در این کشور را به وزارت امور خارجه احضار خواهد کرد و خواهان عذرخواهی رسمی آمریکا از بابت این خواهد شد.

در مقاله‌ای که کومی منتشر کرد نوشته شده است: قاتلان و همدستان آن‌ها از کشورهای آلمان،‌لهستان و مجارستان و بسیاری از دیگر کشورها (در جریان هولوکاست) اعتقادی به اینکه کاری شیطانی انجام می‌دهند نداشتند. آن‌ها خود را متقاعد کرده بودند که کار درستی انجام می‌دهند و باید چنین کاری انجام دهند.

دولت لهستان با محکوم کردن این مقاله گفته است که این متن با تحریف تاریخ می‌گوید لهستان همدست نسل‌کشی نازی‌ها علیه یهودیان اروپا است.

سفیر لهستان در آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت که این اظهارات غیرقابل پذیرش بوده و وی با نوشتن نامه‌ای به کومی نسبت به تحریف تاریخ به ویژه متهم کردن لهستانی‌ها به جرائمی که نه فقط مرتکب نشده‌اند بلکه خودشان قربانی آن‌ها بوده‌اند، اعتراض کرده است.

انتهای پیام

کد N795731