تقدیر یک کارشناس مسائل خاورمیانه از دیپلماسی فعال ایران

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با تقدیر از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر، دستاوردهای این حوزه را برای کشور کم نظیر توصیف کرد و گفت: قضاوت نادرست در این زمینه ظلم به نظام جمهوری اسلامی ایران و دولتمردان کشور است.

محمد حضرت‌پور، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از انقلاب را بی‌نظیر توصیف کرد و با تاکید بر این که قدرت منطقه‌یی جمهوری اسلامی ایران توانسته است اذعان کشورهای مختلف به نقش اصلی ایران در منطقه را به دنبال داشته باشد، خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که بدون ایفای نقش ایران معضلی در منطقه حل نشده است و هرکجا به توصیه‌های ایران برای حل معضلات توجه نشده، نتیجه مورد نظر گرفته نشده است.

او افزود: موضوع سوریه از جمله مسائلی است که بدون توجه به خواست جمهوری اسلامی ایران و با دخالت برخی کشورهای عربی و غربی به پیش رفت اما آن چه حاصل شد جنگی چندین ساله با هزاران کشته و آواره بوده و عملا توانسته است تروریسم را در منطقه تقویت کند.

حضرت‌پور، حل مسائلی نظیر بحران عراق را ناشی از توان ایران در مدیریت منطقه ارزیابی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش مثبت خود بحران عراق را پایان داد اما کسانی که حمایت غرب را به همراه دارند، عاملی برای دامن زدن به بحران بودند. تلاش‌های امروز جمهوری اسلامی ایران نیز همین روند را در منطقه دنبال می‌کند و ارائه طرحی برای حل بحران یمن از این قاعده مستثنی نیست.

وی خاطرنشان کرد: بحران یمن با دخالت چند کشور عربی ناتوان ایجاد شده است و قطعا نتیجه مثبتی در برنخواهد داشت. همان‌گونه که تاکنون نتوانسته امیال عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلج‌فارس را برآورده کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه صدور بیانیه لوزان و همراه کردن پاکستان و ترکیه در اعزام نکردن نیرو و تجهیزات نظامی در جنگ یمن را از دستاوردهای دیپلماسی جمهوری اسلامی برشمرد و تصریح کرد: دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از انقلاب با هدایت‌های داهیانه امام (ره) و مقام معظم رهبری، مسیر درستی را طی کرده است که البته در این میان نباید توان دولت‌ها را مورد اغماض قرار داد. امروز دولت یازدهم با اتخاذ دیپلماسی فعال در حوزه‌های مختلف توانسته است ارتباطات مناسبی با کشورهای دنیا برقرار کند که نمونه آن سفرهای مکرر وزیر امور خارجه به اروپا پس از چندین سال وقفه است.

انتهای پیام

کد N794000