ژنرال‌های آمریکایی تجاوز عربستان به یمن را یک ایده "بد" خواندند

یمن

رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنای آمریکا ضمن انتقاد از دولت واشنگتن به خاطر موضع گیری نرمش مقابل تلاش‌های منطقه‌ای ایران و رسیدن به یک توافق اتمی با تهران، شرکای عربی آمریکا را برای مداخله در یمن تحسین کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، جان مک‌کین، رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا گفت: چشم‌انداز گروه‌هایی همچون حوثی‌ها به قدری وسیع است که متحدان عربی آمریکا نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

این در حالی است که عده کثیری از افسران ارشد ارتش آمریکا معتقدند، عملیات نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در یمن شکست خورده و احتمالا به یک باتلاق تبدیل خواهد شد.

از نظر جان مک‌کین، این حقیقت که مداخله تحت رهبری عربستان سعودی در یمن بدون اطلاع آمریکا برنامه‌ریزی و انجام شد، انتقادی از سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

وی در جریان نشست کمیته خدمات مسلحانه سنا در 26 مارس سال جاری میلادی گفت: کشورهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن آمریکا را از اقدامات خود مطلع نساخته و به دنبال همکاری و کمک ما نیز در این امر نبودند چرا که معتقدند ما طرف ایران هستیم.

این در حالی است که یکی از فرماندهان ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا که خواست نامش فاش نشود، این اظهارات مک‌کین را به سخره گرفته و گفت: دلیل اینکه عربستان سعودی ما را از برنامه‌هایش مطلع نساخت این است که آن‌ها می‌دانستند ما این مداخله را یک ایده "بد" می‌دانیم.

منابع نظامی گفتند، تعدادی از افسران نیروهای ویژه منطقه‌ای و افسران فرماندهی عملیات ویژه آمریکا با قاطعیت مخالفت خود را نسبت به حمایت از این مداخله تحت رهبری عربستان در یمن ابراز کرده‌اند چرا که معتقدند هدف این مداخله که حوثی‌ها هستند و بخش وسیعی از یمن را تصرف کرده و اینکه این مداخله به جنگ نیابتی میان ایران و عربستان تبدیل شده همگی به نفع القاعده است.

انتهای پیام

کد N793585