اطمینان موگرینی از حصول توافق ایران و ۱+۵ تا ۳۰ ژوئن

فدریکا موگرینی,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

ایسنا نوشت:

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: اطمینان دارم توافق جامع نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران تا پایان ماه ژوئن حاصل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: اطمینان دارم که تفاهم به دست آمده میان ایران و گروه 1+5 در سوئیس تا پایان ماه ژوئن به یک توافق نهایی منجر خواهد شد.

موگرینی در پاسخ به این سوال که آیا لغو ممنوعیت تحویل سامانه اس300 به ایران تأثیری بر تفاهم ایران و گروه 1+5 در لوزان خواهد داشت یا نه، گفت: خیر. اطمینان دارم توافق نهایی به دست خواهد آمد.

وی تصریح کرد: امیدوارم که کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران بتوانند در پایتخت‌هایشان به یک اتفاق نظر سیاسی بر سر توافق احتمالی میان طرف‌های مذاکره کننده برسند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرحی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که اجازه بازبینی یک توافق نهایی را به کنگره می‌دهد، گفت: اطمینان دارم که شرایط سیاسی در کشورهای کلیدی که بخشی از این مذاکرات هستند، ایجاد خواهد شد تا اتفاق نظر سیاسی لازم برای توافق نهایی به دست آید.

وی تأکید کرد: من بر این باورم که این مسأله هم در آمریکا و هم در دیگر کشورها وجود خواهد داشت.

به گزارش رویترز، کمیته روابط خارجی سنا روز سه‌شنبه طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن کنگره اجازه خواهد داشت هر توافق هسته‌ای نهایی حاصل شده میان ایران و گروه 1+5 مورد بازبینی قرار دهد.

این در حالی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش از این گفته بود در صورت تصویب این طرح آن را وتو خواهد کرد. اما کاخ سفید به تازگی اعلام کرده است با توجه به اصلاحات اعمال شده در این طرح اوباما آماده است تا آن را امضا کند.

کاخ سفید همچنین گفته است که اوباما در صورتی که این طرح در کنگره رأی بیاورد آن را امضا خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، کمیتعه روابط خارجی سنا در حالی دست به این اقدام زده است که مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران همچنان ادامه دارد.

اتحادثه اروپا روز پنج‌شنبه اعلام کرد: مدیران سیاسی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 هفته آینده در وین پایتخت اتریش دیدار خواهند کرد.

آنها قرار است در نشست روزهای 22 و 23 آوریل نگارش متن توافق جامع را آغاز کنند.

 

23503

کد N793290