پاکستان کمک محرمانه و تحویل نفت ارزان عربستان به این کشور را رد کرد

تسنیم نوشت:

وزیر خزانه داری پاکستان با رد اخبار برخی رسانه‌های غربی و عربی در مورد کمک محرمانه ریاض به برنامه‌ هسته‌ای و دفاعی این کشور گفت که عربستان هیچ کمک محرمانه‌ای به پاکستان نکرده و نفت رایگان نیز تحویل نداده است.
«اسحاق دار» وزیر خزانه داری پاکستان اخبار کمک محرمانه ریاض به اسلام‌آباد را رد کرد و گفت: عربستان تنها دو میلیارد دلار نفت پس از آزمایش هسته‌ای پاکستان به این کشور اختصاص داده بود اما پس از آن، اسلام‌آباد از عربستان، امارات، کویت، مسقط و عمان با قیمت و مقررات بین‌المللی نفت خریداری می‌کند.

وی افزود: عربستان هیچ کمکی به برنامه‌های هسته‌ای و دفاعی پاکستان نکرده است.

اسحاق دار اظهارداشت: اسلام‌آباد از کمک نفتی دو میلیارد دلاری عربستان پس از آزمایش بمب اتمی این کشور در سال 1998 میلادی، قدردانی می‌کند اما پس از آن هیچ کمکی به پاکستان در این خصوص نکرده است.

وزیر خزانه داری پاکستان اذعان کرد که کشورش از هدیه یک و نیم میلیارد دلاری عربستان پس از روی کار آمدن دولت کنونی نواز شریف نیز قدردانی می‌کند اما این کشور در برنامه‌های هسته‌ای و عملیات نظامی ارتش پاکستان علیه تروریست‌ها در این کشور همکاری نکرده است.

وی با اشاره به جنگ یمن نیز گفت: روابط پاکستان با کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد بحران یمن دچار هیچ تنشی نشده و این کشور نیز در صورت تهدید مستقیم عربستان، وارد عمل خواهد شد.

اسحاق دار تصریح کرد: نخست وزیر پاکستان که بدنبال مذاکره طرف‌های درگیر در جنگ یمن است.

وزیر خزانه داری پاکستان درمورد وجوه ارسالی مردم پاکستان از عربستان نیز گفت: وجوه ارسالی مردم پاکستان از عربستان قابل احترام است و تسهیل کننده در رابطه با کنترل خسارات تجاری پاکستان اما باید این امر را نیز یادآور شویم که اتباع پاکستانی خدمات زیادی در عربستان ارائه می‌کنند..

یادآوری می‌شود که پیش از این عربستان از پاکستان خواسته بود که هواپیما، ناو و نیروی خود را برای جنگ یمن به ریاض اعزام کند اما اسلام‌آباد تاکنون از گرفتن چنین تصمیمی پرهیز کرده است.

پارلمان پاکستان در مصوبه‌ای خواستار بی‌طرفی این کشور در بحران یمن شده است.

از سوی دیگر، هیئت بلند پایه پاکستانی روزهای گذشته در سفر به عربستان به مقامات این کشور اطمینان داده که اسلام‌آباد درمورد عملی شدن تحریم‌های تسلیحاتی تصویب شده توسط شورای امنیت سازمان ملل علیه «عبدالله صالح» و «انصار الله» با ریاض کاملا همکاری خواهد کرد.

به گفته این هیئت، اسلام‌آباد برای عملی شدن تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه انصار الله و عبدالله صالح نقش مهمی ایفا خوهد کرد.

گفتنی است که «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان قبل از این نشست با «محمد ذکاءالله» دریادار این کشور دیدار جداگانه کرده و در مورد نقش اسلام‌آباد در رابطه با عملی شدن قطعنامه شورای امنیت به بحث و گفت‌وگو پرداخته است.

49261

کد N793255