واکنش ژنرال دمپسی به تحویل اس300 به ایران

ايران,آمريكا,روسيه

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در واکنش به تصمیم روسیه برای تحویل سامانه دفاعی اس300 به ایران مدعی شد: اقدام نظامی علیه ایران همچنان یکی از گزینه‌ها است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری در روز پنج‌شنبه گفت که تصمیم روسیه برای تحویل سامانه دفاعی موشکی اس300 به ایران معادلات را تغییر نداده و گزینه نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای همچنان روی میز قرار دارد.

ژنرال دمپسی ادامه داد: گزینه نظامی هم برای ترغیب حصول یک راه‌حل دیپلماتیک و هم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در صورت بی‌نتیجه ماندن دیپلماسی همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا سال‌هاست که استفاده از گزینه نظامی برای ممانعت از دستیابی ایران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را غیرمحتمل ندانسته است.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفت: ما سال‌ها است که از وجود چنین قراردادی برای فروش این سامانه به ایران مطلعیم و همواره در طرح‌هایمان روی این مسأله حساب کرده بودیم.

وی تأکید کرد: بنابراین گزینه نظامی علیه ایران همچنان پابرجاست.

ژنرال دمپسی که بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا محسوب می‌شود پس از آن این سخنان را بیان کرده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه گذشته در اقدامی غیرمنتظره با امضای حکمی ممنوعیت تحویل سامانه دفاعی موشکی اس300 به ایران را لغو کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که با توجه به پیشرفت حاصل شده در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 مسکو ضرورت بیشتری برای ادامه ممنوعیت تحویل اس300 به ایران احساس نمی‌کند.

این اقدام روسیه طی یک هفته گذشته واکنش زیادی را در میان مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکایی برانگیخته است. اما ایران تأکید کرده است این سامانه دفاعی می‌تواند به برقراری امنیت در منطه کمک کند.

بر اساس این گزارش، تهران و مسکو در سال 2007 قرارداد خرید این سامانه دفاعی را امضا کردند اما دیمیتری پسکوف رئیس جمهور پیشین روسیه در سال 2010 تحت تأثیر فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه این‌که تحویل این سامانه می‌تواند تحریم‌های ایران را نقض کند اجرای قرارداد را به تعویق انداخت.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سفرش به روسیه گفت که این کشور می‌تواند این سیستم موشکی را تا پایان سال جاری به ایران تحویل دهد.

به گفته کارشناسان سامانه اس300 می‌تواند پیشرفتی بزرگ در شبکه دفاعی هوایی ایران ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، دمپسی در حالی این ادعا را دوباره مطرح کرده است که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده است.این کشورها در 13 فروردین یک بیانیه مشترک را در لوزان سوییس قرائت کردند که در آن به پارامترهای کلیدی یک توافق هسته‌ای نهایی اشاره شده است.

دور بعدی این مذاکرات قرار است هفته آینده در وین از سر گرفته شود اما آمریکا همچنان به مواضع خصمانه خود ادامه می‌دهد و اقدام نظامی را هنوز یک گزینه محتمل برمی‌شمارد.

انتهای پیام

کد N793029