نزدیک شدن طرف‌های درگیر در لیبی به توافق زیر نظر سازمان ملل

سیاسی

منابع لیبیایی از تهیه پیش‌نویسی برای مذاکرات آتش‌بس در این کشور خبر می‌دهند که در صورت توافق بر سر آن می‌تواند به ماه‌ها درگیری و خشونت در این کشور پایان دهد.

منابع لیبیایی از تهیه پیش‌نویسی برای مذاکرات آتش‌بس در این کشور خبر می‌دهند که در صورت توافق بر سر آن می‌تواند به ماه‌ها درگیری و خشونت در این کشور پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای‌نیوز عربی، در دور چهارم مذاکرات آتش‌بس لیبی در مراکش، طرف‌های درگیر به بررسی، سند مذاکره‌ای پرداختند که از سوی برناردینو لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی، ارائه شده بود. بر اساس این پارلمان منتخب تنها نهاد قانونگذار دارای مشروعیت در لیبی محسوب خواهد شد و باید بر کار تشکیل یک دولت با حضور همه گروه‌ها نظارت کند.

احمد عبود، مشاور سیاسی رییس پارلمان لیبی در این باره گفت: پارلمان مشروع سند مذاکره را بررسی کرده و در آن اصلاحاتی صورت داده است.

عبود اظهار داشت: پارلمان تضمین‌های بین‌المللی را به دست آورده و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و لیون تعهد کرده‌اند پارلمان لیبی تنها مرجع اعطای مشروعیت به دولت پیش‌رو و نظارت بر آن خواهد بود.

عبود تاکید کرد: در این سند مشکل مشروعیت به نفع پارلمان رفع شده است و تاکنون هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره موضع هیات شرکت کننده در مذاکرات مراکش درباره کنگره ملی لیبی که دوره آن به پایان رسیده و با شبه نظامیان هم پیمان است، به دست نیامده است.

در پیش نویس توافقنامه مذاکره بر تشکیل یک دولت توافق ملی و احترام به قانون اساسی، پرداخته و همچنین تدابیر امنیتی برای گروه‌های مسلح در نظر گرفته شده و بر لزوم بازسازی ارتش و دستگاه امنیتی لیبی تاکید شده است.

لیبی از تابستان سال گذشته شاهد درگیری‌های مسلحانه و تقسیم کشور میان پارلمان منتخب و دولت مورد تایید جامعه بین‌المللی از یک سو و کنگره ملی منحل شده و شبه نظامیان تندرو حامی آنها از سوی دیگراست که کنترل پایتخت را به دست گرفته‌اند.

انتهای پیام

کد N793028