۰
صلیب سرخ:

جنگ بسیاری از اوکراینی ها را نیازمند کمک­­ فوری کرده­ است

  • ۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ برای رسیدگی به شرایط حاد بشردوستانه­ ناشی از یک سال درگیری شدید در شرق اوکراین درخواست اعتبار اضافی می­ کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، آتش ­بس شکننده ­ای که در ماه فوریه بر سر آن توافق شد به تیم­ های کمیته بین المللی صلیب سرخ اجازه داد تا در خط مقدم ارزیابی دقیق ­تری از شرایط داشته باشند. این ارزیابی نشان داد آوارگان، مجروحان، بازداشت­ شدگان و کسانی که در صدد بازسازی زندگی خود هستند، همگی با نیازهای جدی­ روبه­ رو هستند.

کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ از اهداکنندگان درخواست 32 میلیون فرانک سوئیس دیگر (برابر با 34میلیون دلار) دارد. این پول برای افزایش میزان کمک­ به مردم بی­ خانمان، حمایت از خدمات پایه­ درمانی و کمک به روند شناسایی اجساد صرف خواهد شد. از این مبلغ همچنین برای نصب علائم هشدار دهنده برای مهمات عمل ­نکرده و کمک به روند ارائه­ خدمات اضطراری در صورت بروز مشکل در این رابطه استفاده خواهد شد.

در همین رابطه «لوران کورباز» رئیس عملیات کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ برای اروپا و آسیای میانه گفت: گرچه از شدت نبردها کاسته شده ولی کماکان هر روزه شاهد تلفات هستیم و شرایط زندگی برای غیرنظامیان ساکن در خط مقدم و آوارگان منطقه بسیار نامناسب است. ما باید به مردم کمک کنیم تا با ادامه­ درگیری­ها و عواقب یک سال درگیری مخرب کنار بیایند.

این اعتبار اضافی، میزان بودجه­ سال 2015 را برای اوکراین و دفتر منطقه­ ای سازمان در مسکو به بیش از 80 میلیون فرانک سوئیس (5/84 میلیون دلار) می رساند و این کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ را قادر می­ سازد تا به یکی از پنج عملیات بزرگ خود در جهان واکنش نشان دهد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، دست کم 6 هزار نفر در جریان درگیری در شرق اوکراین کشته و نیمی از جمعیت منطقه، چیزی نزدیک به دو میلیون نفر، آواره شده­ اند. در طول درگیری، غیرنظامیان ساکن در مناطق نزدیک به خط مقدم هدف راکت­ های سنگین و توپخانه بوده­ اند. بیمارستان­ها، مدارس، سیستم­ های آب و برق­ رسانی و دیگر خدمات ضروری نیز خسارات شدیدی را متحمل شده ­اند.

شرایط در اثر فقر نسبی در کل منطقه، فقدان منابع لازم در مناطق تحت کنترل مخالفان و رکود اقتصادی وخیم ­تر هم شده است. مردم همچنین به دلیل روند جدید مسافرت­ها برای دسترسی به حقوق و پس ­انداز خود دچار مشکل هستند. بدون شغل و بدون درآمد، بقای کل خانواده به کمک­ های توزیعی توسط کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ و شرکای آن در نهضت بین­ المللی صلیب سرخ و هلال احمر بستگی دارد.

در 2015، این سازمان بیش از 3 هزار تن کمک به مناطق تحت کنترل مخالفان در لوگانسک و دونتسک رسانده است. در هر دو سوی خط مقدم، بیش از 156هزار نفر کمک­ های غذایی و بیش از 167 هزار نفر هم دیگر اقلام اساسی را دریافت کرده­ اند. کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ و دفاتر محلی صلیب سرخ در جنوب روسیه و کریمه 1200 تن اقلام امدادی بین کسانی که از درگیری­ های اوکراین به آن­جا گریخته­ اند توزیع کرده است.

فعالیت­ های کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ در حمایت از کسانی که از آزادی خود محروم شده ­اند نیز بخشی عمده از تعهدات این سازمان را تشکیل می­ دهد. از سپتامبر 2014 این سازمان از زندان­ های تحت کنترل دولت بازدید داشته است. در 2015 هم برای حدود 16هزار زندانی در مناطق تحت کنترل مخالفان غذا و اقلام بهداشتی فراهم کرده است. در همین حال کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ به مذاکرات خود با مقامات اوکراینی و مخالفان ادامه می­ دهد تا مجوز رسمی برای بازدید از زندانیان را کسب کند و پیشنهاد داده تا روند آزادی همزمان افراد زندانی نزد دو طرف را تسهیل نماید.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.