در نشست امنیتی مسکو مطرح شد:

افزایش 80 درصدی فعالیت های نظامی و امنیتی ناتو در مرزهای روسیه

سیاسی

یک مقام ستاد مشترک ارتش روسیه گفت طی سال گذشته فعالیت های ناتو در مرزهای این کشور 80 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، ژنرال «آندری کارتاپولوف» فرمانده اداره عملیات ستاد مشترک ارتش روسیه از افزایش چشمگیر فعالیت های نظامی در مرزهای این کشور طی سال 2014 خبر داد. وی طی سخنانی در چهارمین نشست بین المللی امنیتی مسکو گفت فعالیت های ناتو در این مدت 80 درصد رشد داشته است.

وی تاکید کرد فرماندهی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلاشی برای مخفی کردن جنبه ضدروسی این فعالیت ها از خود نشان نداده است. ژنرال کارتاپولوف در ادامه سخنان خود به ارائه آماری از این فعالیت ها پرداخت. بر این اساس در سال گذشته میلادی بیش از 10 هزار نظامی، هزار و 500 خودروی نظامی، 80 جنگنده و بالگرد و 50 کشتی جنگی ناتو به کشورهای حوزه دریای بالتیک گسیل داشته شده اند.

همچنین در جریان رزمایش های نظامی ناتو در این منطقه از بمب افکن های راهبردی نیروی هوایی ارتش آمریکا در راستای آماده سازی برای عملیات راهبردی ناتو علیه روسیه استفاده شده است. به گفته وی آمریکا طرح تحویل سامانه های موشکی دور برد به کشورهای شرق اروپا را در دستور کار قرار داده که قادرند اهدافی را تا عمق هزار و 300 کیلومتری خاک روسیه هدف قرار دهند.

این مقام ستاد مشترک ارتش روسیه در عین حال از افزایش فعالیت های اطلاعاتی و جاسوسی ناتو در حوزه دریای سیاه خبر داد. وی گفت در ماه مارس هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا به انجام عملیات در آسمان اوکراین پرداخته و اقدام به نفوذ به عمق 300 کیلومتری قلمرو روسیه کرده اند.