آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای لهستان دو سال به تاخیر افتاد

بنا به اعلام دولت لهستان ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای آن با توجه به تصمیم اخیر دولت مبنی بر انجام تحقیقات مقدماتی به صورت مستقل و لغو همکاری در این باره با شرکت‌های هسته‌ای دیگر دو سال به تاخیر خواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رویترز، ساخت این نیروگاه هسته‌ای که هزینه آن معادل 10 تا 12 میلیارد دلار برآورد شده است، برای نخستین بار در سال 2009 و برای کاهش وابستگی لهستان به زغال سنگ و جایگزینی آن با انرژی هسته‌ای در تولید انرژی مورد نیاز لهستان مطرح شد. از آن زمان آغاز ساخت این نیروگاه به دلیل تاثیر منفی کاهش قیمت انرژی بر اقتصاد لهستان و نیز وقوع فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیمای ژاپن در سال 2011 و مخالفت افکار عمومی با انرژی هسته‌ای تاکنون به تعویق افتاده است.

بنا به گفته یک مقام دولتی لهستان، شرکت دولتی PGE این کشور قرارداد 250 میلیون دلاری خود با شرکت استرالیایی ورلی پارسونز در زمینه انجام تحقیقات و اقدامات مقدماتی ساخت نیروگاه هسته‌ای را به دلیل این که سرعت عمل نداشتن این شرکت در تشخیص مکان مناسب برای ساخت، از عوامل تعویق ساخت این نیروگاه بوده است را لغو کرد.

یکی از منابع دولت لهستان به شرط آن که نامش فاش نشود به رویترز در این باره گفت: لغو این قرارداد به تنهایی آغاز ساخت این نیروگاه را حدود دو سال به تاخیر خواهد انداخت به دلیل آن که اکنون شرکت PGE به تنهایی باید همه مطالعات و تحقیقات را در زمینه‌هایی مثل تاثیرات آب و هوایی نیروگاه را انجام دهد که به دلیل کمبود تجربه و علم لازم در لهستان باعث تاخیر در آغاز ساخت نیروگاه هسته‌ای خواهد شد.

یک منبع آگاه دیگر نیز تایید کرد که به دلیل لغو قرارداد با شرکت استرالیایی ساخت این نیروگاه دو سال به تاخیر می‌افتد.

ضرب‌العجلی که توسط دولت لهستان برای بهره‌برداری از نخستین راکتور هسته‌ای این نیروگاه اعلام شده، سال 2025 است که پیش‌تر قرار بود تا سال 2020 به اتمام برسد.

این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند که به احتمال زیاد این نیروگاه به دلیل مشکلات عدیده‌ی لهستان در تامین منابع مالی انجام مطالعات اولیه و کمبود تخصص و تجربه کافی ساخته نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N791983