کاخ سفید: اوباما طرح اصلاح شده سنا را امضا می‌کند

ايران,آمريكا,تحريم

کاخ سفید اعلام کرد: با توجه به اصلاحات اعمال شده در طرح سنا برای نظارت بر توافق هسته‌ای با ایران، رییس‌جمهور آمریکا آن را امضا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه هافینگتن‌پست، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود با اشاره به طرح کمیته روابط خارجی سنا که روز گذشته به تصویب رسید، گفت: قانونگذاران اغلب بخش‌های غیر قابل قبول طرح اولیه سناتور باب کورکر و رابرت منندز را حذف کرده‌اند.

این سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: با توجه به اصلاحات اعمال شده در این طرح، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا موافقت کرده است که آن را امضا کند.

این طرح از رییس‌جمهور آمریکا می‌خواهد تا ظرف پنج روز پس از حصول یک توافق هسته‌ای با ایران متن توافق را برای بررسی به کنگره ارائه کند که عصر روز سه‌شنبه با 19 رای مثبت بدون مخالف در کمیته روابط خارجی سنا تصویب شده است.

جاش ارنست ادامه داد: موضوع این طرح در حال حاضر دیگر مربوط به تایید یا رد توافق نهایی با ایران نیست بلکه هدف آن رای‌گیری درباره حفظ یا رفع تحریم‌های کنگره علیه این کشور است.

کاخ سفید پیش از این اعلام کرده بود اگر طرح سناتور کورکر با شکل کنونی آن تصویب شود رییس‌جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد چون می‌تواند به روند مذاکرات و توافق هسته‌ای با ایران آسیب بزند.

این طرح برای اینکه بتواند با حق وتوی رییس‌جمهور مقابله کند نیازمند حمایت قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات است و باید 67 رای موافق را به دست آورد اما دموکرات‌ها طی هفته‌های اخیر تلاش کردند با اضافه کردن متمم‌هایی به این طرح از شدت آن بکاهند و آن را برای کاخ سفید قابل قبول‌تر کنند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، طرحی که هم‌اکنون در کمیته روابط خارجی سنا تصویب شده است مدت زمانی که کنگره برای بررسی توافق با ایران خواهد داشت را از 60 روز به 30 روز کاهش می‌دهد.

در این فاصله رییس‌جمهور آمریکا می‌تواند تحریم‌های اعمال شده بر ایران را از طریق اختیارات ریاست‌جمهوری به حالت تعلیق در آورد که تحریم‌های کنگره شامل آن نمی‌شود.

این طرح همچنین 12 روز به رییس‌جمهور فرصت می‌دهد تا در صورت تمایل آن را وتو کند و سپس 10 روز دیگر فرصت خواهد داشت تا برای تصویب مجدد در کنگره به رای گذاشته شود به طوری که در مقابل وتو مصون باشد. (یعنی بیش از 67 رای موافق به دست آورد).

علاوه بر این در طرح تازه‌ای که در کمیته سنا به تصویب رسیده عبارت‌بندی بخشی که در آن رفع تحریم‌های کنگره به پایان حمایت ایران از تروریسم مشروط شده ملایم‌تر شده است.

سخنگوی کاخ سفید همچنین اظهار کرد: آنچه ما برای دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در کمیته روابط خارجی مشخص کرده‌ایم این است که رییس‌جمهور تمایل خواهد داشت طرحی را امضا کند که در این کمیته اصلاح شده است.

وی افزود: اوباما همچنین تاکید دارد که هر دو حزب باید به این توافق برسند که این قانون تنها چیزی خواهد بود که قرار است نظارت کل بر توافق هسته‌ای با ایران را هدایت کند.

انتهای پیام

کد N791390