طرح "کروکر- منندز" دربارۀ توافق هسته‌ای در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصویب شد

خبرگزاری صدا و سیما نوشت:

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح قانونی شدن نظارت بر تواق احتمالی هسته ای ایران و ۱+۵ را که به طرح «کروکر ـ منندز» معروف است، تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس این طرح، دولت آمریکا موظف خواهد بود متن موافقتنامه احتمالی گروه 1+5 با ایران را ظرف پنج روز پس از رسیدن به توافق تسلیم کنگره کند.


در صورت تصویب نهایی این طرح، رئیسان جمهور آمریکا، از هر حزب و در تمام مدت توافق با ایران موظف اند که هر 90 روز یک بار به کنگره شهادت دهند که بازرسی ها نشان داده ایران تعهداتش در شرایط توافق نهایی را اجرایی کرده و از چارچوب های قانونی این توافق تخطی نکرده است.


روز سه شنبه باراک اوباما از اینکه توافق احتمالی با ایران تبدیل به یک اهرم فشار سیاسی حزبی شده است، به شدت انتقاد کرد.


بر اساس طرح جدید، چنانچه رئیس جمهور از حق وتو خود استفاده کند و لایحه را امضاء نکند، کنگره می تواند برای فائق آمدن بر حق وتوی ریاست جمهوری این لایحه را بار دیگر در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به رای بگذارد. اگر از لایحه با اکثریت دو سوم آرای نمایندگان مردم و سناتورها حمایت شود، حق وتو رئیس جمهور باطل و لایحه قانون می شود.


این طرح در کمیته روابط خارجی سنا در حالی تصویب شد که جان کری، وزیر امور خارجه و دیگر اعضای دولت آمریکا دومین روز پیاپی با اعضای کنگره برای تشریح شرایط مربوط به توافق نهایی احتمالی و درخواست زمان برای حصول به توافقی با تهران تا تیرماه دیدارهای مختلفی برگزار کردند.


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، پس از تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنا، با احتیاط از آن استقبال کرد.

5252

کد N791369