کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصویب کرد

طرح قانونی شدن نظارت بر تواق احتمالی هسته‌ای

انرژي هسته‌يي,آمريكا,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح قانونی شدن نظارت بر توافق احتمالی هسته‌ای ایران و 1+5 را که به طرح «کروکر منندز» معروف است، تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس این طرح، دولت آمریکا موظف خواهد بود متن توافق‌نامه احتمالی گروه 1+5 با ایران را ظرف پنج روز پس از رسیدن به توافق تسلیم کنگره کند.

در صورت تصویب نهایی این طرح، رئیسان جمهور آمریکا، از هر حزب و در تمام مدت توافق با ایران موظفند که هر 90 روز یک بار به کنگره اعلام کنند که بازرسی‌ها نشان داده ایران تعهداتش در شرایط توافق نهایی را اجرایی کرده و از چارچوب‌های قانونی این توافق تخطی نکرده است.

باراک اوباما روز سه شنبه از اینکه توافق احتمالی با ایران تبدیل به یک اهرم فشار سیاسی حزبی شده است، به شدت انتقاد کرد.

بر اساس طرح جدید، چنانچه رئیس جمهور از حق وتو خود استفاده کند و لایحه را امضاء نکند، کنگره می تواند برای فائق آمدن بر حق وتوی ریاست جمهوری این لایحه را بار دیگر در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به رای بگذارد. اگر از لایحه با اکثریت دو سوم آرای نمایندگان و سناتورها حمایت شود، حق وتوی رئیس‌جمهور باطل و لایحه قانون می شود.

این طرح در کمیته روابط خارجی سنا در حالی تصویب شد که جان کری، وزیر امور خارجه و دیگر اعضای دولت آمریکا دومین روز پیاپی با اعضای کنگره برای تشریح شرایط مربوط به توافق نهایی احتمالی و درخواست زمان برای حصول به توافقی با تهران تا تیرماه دیدارهای مختلفی برگزار کردند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، پس از تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنا، با احتیاط از آن استقبال کرد.

انتهای پیام

کد N791144