طرح عبدالله صالح برای پایان دادن به درگیری‌ها در یمن

سیاسی

منابع آگاه یمنی اعلام کردند که علی عبدالله صالح درصدد ارائه طرحی برای توقف درگیری‌ها در یمن است که عقب‌نشینی انصارالله از صنعاء و عدن و خلع سلاح‌ موردی حوثی‌ها را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ابوبکر القربی، وزیر خارجه سابق یمن و معاون دبیر کل حزب کنگره ملی با هدف مطرح کردن این پیشنهاد یمن را ترک کرده و قرار است در سفر به چند کشور منطقه‌ای درباره این طرح به گفت‌وگو بپردازد.

رهبری حزب کنگره ملی را علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور مخلوع یمن برعهده دارد و ابوبکر القربی یکی از نزدیک‌ترین سیاستمدارن به وی محسوب می‌شود.

این طرح شامل توقف عملیات نظامی و خروج شبه‌نظامیان انصارالله از وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی در صنعاء و عدن و تحویل سلاح‌ها به یگان‌های نظامی که در درگیری‌ها شرکت نکرده‌اند است و در آن آغاز مذاکرات بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس نیز گنجانده شده است.

علی عبد الله صالح در تنش‌های یمن نیروهای وفادار خود را به جنگ با نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن فرستاده و به همین دلیل پایگاه‌های نظامی وابسته به او بارها از سوی جنگنده‌های ائتلاف بمباران شده است. عبدالله صالح به دلیل برکناری از قدرت توسط شورای همکاری خلیج فارس از این شورا و منصورهادی ناخرسند است.

ریاض یاسین، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن نیز در تایید خبر فوق اعلام کرد: طرف‌های ذی‌ربط در یمن شرایط خروج القربی از کشور و رفتن وی به جیبوتی را به شرط پایبندی به مشروعیت قانون در یمن و در پیش گرفتن سکوت و عدم انجام فعالیت سیاسی علیه کشور تسهیل کردند.

وی افزود: القربی به محض خروج از یمن تعهدات خود را فاموش کرده و تصمیم گرفت تا برای تکمیل اقدامات علی عبدالله صالح سفری دوره‌ای به برخی کشورهای منطقه انجام دهد.

یاسین تاکید کرد: به تمامی نمایندگی‌های دیپلماتیک یمن در خارج دستور داده شده تا از کسانی که حامی صالح هستند، استقبال نکنند.

انتهای پیام

کد N790540