واشنگتن پست:

موشک های اس-300 مانع ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز ایران می شود

سیاسی

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به دستور رییس جمهور روسیه مبنی بر لغو ممنوعیت تحویل سیستم موشکی اس-300 به ایران، این موضوع را عاملی برای افزایش توان بازدارندگی ایران عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن پست به نقل از فدراسیون دانشمندان آمریکایی نوشت: سیستم دفاع موشکی اس-300 قادر به هدف قرار دادن چندین هدف به طور همزمان است و می توان این سیستم را تنها بر یک کامیون جابه جا و مستقر کرد.

این روزنامه آمریکایی خاطرنشان کرد این سیستم ضد هوایی قادر است هواپیماها و موشک ها را از فاصله 16 مایلی در هوا هدف قرار دهد. «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه روز دوشنبه ممنوعیت ارسال سیستم اس-300 را به ایران لغو کرد. پیش از این دولت روسیه با اشاره به قطعنامه تحریمی 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد از ارسال این سیستم به ایران خودداری می کرد.

قرارداد فروش سیستم اس-300 بین تهران و مسکو به ارزش 800 میلیون دلار در سال 2007 به امضا رسید ولی روسیه تحت فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی تصمیم گرفت تا از ارسال این سیستم که بیشتر برای حفاظت از تاسیسات هسته ای خریداری شده بود، خودداری کند.

واشنگتن پست با یادآوری هشدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره این مساله تاکید می کند در صورتی که مذاکرات هسته ای برای رسیدن به یک توافق جامع شکست بخورد، سیستم اس-300 می تواند مانع از ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان ایران شود زیرا قادر است جت های جنگنده را هدف قرار دهد.

ایران در سال 2013 تهدید کرد در صورتی که روسیه به تعهدات خود در قبال فروش سیستم اس-300 عمل نکند به دادگاه پاریس درباره حل مناقشات حقوقی قراردادهای بین دولتی شکایت و تقاضای غرامت 4 میلیارد دلاری خواهد کرد.