آخرین تلاش‌های کورکر برای خنثی کردن حق وتوی اوباما

سیاسی

سناتور باب کورکر در آستانه‌ رای‌گیری طرح وی در کنگره مبنی بر بررسی 60 روزه توافق با ایران در کنگره تلاش می‌کند تا حمایت دموکرات‌ها را برای خنثی کردن حق وتوی اوباما جلب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری هیل در گزارشی نوشت: با وجود مخالفت شدید کاخ سفید در مورد تصویب این طرح در کنگره باب کورکر و دیگر جمهوری خواهان کنگره که اخیرا توانسته‌اند حمایت برخی از سناتورهای دموکرات را نیز در این‌باره جلب کنند تلاش می‌کنند تا این طرح را که به کنگره اجازه می‌دهد هرگونه توافق دولت باراک اوباما با ایران را لغو کند تصویب کنند اما به نظر می‌رسد کورکر برای خنثی کردن حق وتوی باراک اوباما نتوانسته است حمایت تعداد لازم سناتورهای دموکرات را جلب کند.

اوباما پیش‌تر اعلام کرده بود که او هرگونه طرحی که در کنگره علیه توافق هسته‌ای با ایران تصویب شود را وتو خواهد کرد.

هم اکنون باب کورکر سعی دارد تا با وعده‌ اعمال تغییراتی در این طرح حمایت دموکرات‌های کنگره را برای خنثی‌سازی حق وتوی اوباما جلب کند.

بسیاری از سناتورهای دموکرات اعلام کرده‌اند که تصویب این طرح نباید حق ویژه‌ رییس جمهوری آمریکا در وتوی طرح‌های کنگره و طرح بررسی 60 روزه توافق هسته‌ای ایران را از او سلب کند.

اخیرا کورکر ملاقاتی با بن کاردین، سناتور دموکرات کنگره داشته است و سعی می‌کند با ایجاد تغییراتی در این طرح، حمایت سناتورهای دموکرات دیگر را نیز جلب کند.

یکی از مشاوران کنگره در این باره می‌گوید: هم اکنون کورکر و کاردین در حال مذاکره با برخی از سناتورهای کنگره هستند اما اختلافات جدی در این زمینه وجود دارد.

کورکر برای خنثی کردن حق وتوی اوباما در مورد این طرح به حمایت و رای 13 سناتور دموکرات نیاز دارد.

در همین حال؛ کاخ سفید نیز با مذاکره با متحدان خود در کنگره سعی می‌کند از تصویب این طرح جلوگیری کرده و یا حداقل تصویب آن را تا زمانی که آمریکا و ایران بتوانند به توافق اصلی دست یابند و کاخ سفید بتواند با دست بازتری جزییات توافق را در اختیار کنگره بگذارد، آن را به تعویق بیاندازد.

اوباما پیش‌تر گفت که او با کورکر و کاردین صحبت کرده و به هر دوی آن‌ها اعلام کرده است که کنگره برای این که بتواند به درستی این توافق را بررسی کند باید تا نهایی شدن آن صبر کند.

اما به نظر می‌رسد کنگره که اکثریت آن در دست جمهوری خواهان است نمی‌خواهند تا دستیابی کاخ سفید و ایران به توافق هسته‌ای نهایی تا 30 ژوئن صبر کنند.

انتهای پیام

کد N789576