همکاری اطلاعاتی ژاپن و آمریکا در حوزه تهدیدات هوافضا

سیاسی

افزایش فعالیت های نظامی چین در عرصه فضا، ژاپن را به همکاری با ایالات متحده آمریکا در زمینه مقابله با تهدیدات محیطی فضا وا داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ژاپن تایمز، یک منبع آگاه از روند همکاری های دفاعی میان توکیو- واشنگتن از امکان تسهیم اطلاعات امنیتی دو کشور در حوزه هوافضا خبر داد.

دستورالعمل همکاری های دفاعی بین آمریکا و ژاپن قرار است برای اولین بار از سال ۱۹۹۷ به این سوی در تاریخ ۲۷ ام ماه میلادی آوریل بروز رسانی شود.

به گفته برخی از منابع ناشناس، همکاری در حوزه تهدیدات محیطی فضا، رهگیری و شناخت اشیاء موجود در مدار زمین و در نهایت رصد امنیت دریاها از موارد تعریف شده در تنظیم دستورالعمل دفاعی جدید خواهد بود.   

انتظار می رود که تدابیر امنیتی جدید در مقابله با افزایش حضور نظامی چین در عرصه فضا و همچنین دریا اتخاذ شده باشد که از آن میان می توان به اقدام پکن در توسعه سلاح های ضد ماهواره اشاره کرد.

افزایش همکاری میان واشنگتن – توکیو در عرصه فضا که از آن پس از زمین، دریا و هوا به عنوان «رزمگاه چهارم» یاد می شود، معرف یکپارچگی بیشتر نیروهای دفاعی دو کشور است.

علاوه بر این انتظار می رود که نیروهای امنیت ملی ژاپن با مرکز فرماندهی مشترک عملیات های فضایی آمریکا همکاری نزدیک داشته باشند.