در گفت‌وگو با ایسنا

فواد ایزدی: کوبا آمریکا را به‌عنوان کدخدا نپذیرفت

سیاسی

رییسان‌جمهور آمریکا و کوبا روز گذشته بعد 59 سال در حاشیه نشست رهبران قاره آمریکا در پاناما با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار تاریخی که بیش از یک ساعت به‌طول انجامید، باراک اوباما و رائول کاسترو در مورد تلاش‌های دو کشور در راستای احیای روابط دوجانبه مذاکره کردند.

رییسان‌جمهور آمریکا و کوبا روز گذشته بعد 59 سال در حاشیه نشست رهبران قاره آمریکا در پاناما با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار تاریخی که بیش از یک ساعت به‌طول انجامید، باراک اوباما و رائول کاسترو در مورد تلاش‌های دو کشور در راستای احیای روابط دوجانبه مذاکره کردند.

فوائد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی دیدار این دو مقام عالی‌رتبه و تلاش آن‌ها برای ارتقای روابط دو جانبه گفت: آمریکا متوجه سیاست‌های اشتباه گذشته خود در آمریکای لاتین شده و تلاش دارد که بر اساس واقع‌بینی بار دیگر جایگاه خود را در این منطقه ارتقا دهد.

او ادامه داد: مقامات آمریکایی به صراحت اعلام کردند که سیاست 50 سال گذشته آن‌ها برای تحریم کوبا و فشار به این کشور جواب نداده و به اهداف خود نرسیده‌اند بنابراین نیاز به بازبینی سیاست‌های خود در ارتباط با این کشور و دیگر کشورهای آمریکای لاتین دارند.

وی با بیان این که استقامت دولت و مردم کوبا در برابر سیاست‌های گذشته آمریکا در ایجاد چنین رویکردی موثر بوده است، گفت: کوبایی‌ها در طول این سال‌ها آمریکا را به عنوان کدخدا نپذیرفتند. ادبیات انقلابی خود را تعدیل نکردند و در نهایت این آمریکایی‌ها بودند که متوجه شدند باید سیاست واقع‌بینانه‌ای در پیش بگیرند.

این کارشناس مسائل آمریکا هم‌چنین به روابط سرد روسیه و آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها نگران این بودند که شرایط جنگ سرد بار دیگر تکرار شود و روسیه از خاک کوبا برای حضور پررنگ در این قاره استفاده کند چون فاصله کوبا با آمریکا بسیار کم است و این خود یکی از عوامل موثر تغییر این سیاست نیز است.

او به سیاست دولت جورج بوش در حوزه آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: در ان دوران بیش‌تر توجه بوش به بحث خاورمیانه و جنگی بود که در عراق و افغانستان ایجاد کرده بود و به نوعی آمریکای لاتین را که در گذشته حیات خلوتش بود از دست داد و بر تعداد کشورهایی که در این منطقه منتقد سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا بودند افزوده شد.

این کارشناس مسائل آمریکا افزود: جایگاه کوبا در آمریکای لاتین به نوعی شبیه جایگاه ما در خاورمیانه است و آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که یکی از راه‌های بهبود جایگاهش در آمریکای لاتین حل مساله‌اش با کوباست.

ایزدی هم‌چنین با تاکید بر این که کاسترو در پی منافع ملی کشور خودش است، گفت: این کشور به نوعی از تقابل روسیه و آمریکا استفاده کرد و قطعا این بهبود روابط بر اقتصاد کوبا موثر خواهد بود.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان این که آمریکایی‌ها خود اعتراف کردند که در سال‌های گذشته در سیاست‌ داخلی کشورهای آمریکای لاتین دخالت می‌کردند و اکنون قصد دارند در این سیاست تجدیدنظر کنند، تصریح کرد: اگر آن‌ها در پنجاه سال گذشته بی‌جهت با کوبا درگیر نشده بودند قطعا جایگاه‌شان در این منطقه بهتر از اکنون بود و بر تعداد کشورهای منتقدشان در این منطقه افزوده نمی‌شد.

انتهای پیام

کد N787887