ابوطالبی: ارزش آغاز تعامل ایران و آمریکا، بیش از موضوع هسته‌ای است

رهبري,مذاكرات ايران و گروه 1 5,اوباما,ابوطالبی

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری با اشاره به فرمایشات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های خود دست بردارد، این تجربه را می‌توان در مسائل دیگر ادامه داد»، عرصه مذاکرات هسته‌ای را به عرصه آزمایش اراده سیاسی آمریکا تعبیر کرد.

به گزارش ایسنا،حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر با بیان اینکه رییس جمهور روحانی نیز تاکید کرده است که هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آنکه از روز اول تمام تحریم های اقتصادی لغو شود، نوشت: اکنون هر دو کشور ایران و آمریکا در آستانه دیپلماسی و سیاست‌ورزی ایستاده‌اند.

وی در ادامه به اظهار نظر طرف آمریکایی نیز اشاره کرده و می نویسد: از آنجا که اوباما نیز گفته است « اگر دوطرف به این توافق دیپلماتیک دست یابند نویدبخش عصر تازه‌ای در روابط آمریکا و ایران است» لذا این آخرین گزینه برای آغاز تعامل است؛چراکه هر دو کشور بر این امر توافق دارند که به موضوع هسته‌ای به عنوان آزمایش اراده بپردازند.

شکست دیپلماسی در این مرحله، خصومت‌ورزی را جایگزین گفتگو می کند

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در ادامه راه حل مشکل هسته‌ای را به واقع بینی آمریکایی ها مبتنی کرده و نوشته است: برای حل مشکل هسته ای،آمریکا باید واقع‌بینی پیشه کند و با عبور از ادعاها و با لغو تحریمها به تدریج اعتماد بیافریند؛ تا سخن گفتن آغاز شود.

ابوطالبی با استناد به اظهارات خود اوباما که گفته است «این فرصتی است که تنها یک بار در زندگی پیش می آید» می نویسد: اگر در این مرحله دیپلماسی شکست بخورد، از تاریخ درس گرفته نشده و گفتگو،به جای خصومت‌ورزی نخواهد نشست.

او در ادامه برخی دیگر از مواضع رئیس جمهوری آمریکا را که نشان از بروز تغییراتی در نگاه این کشور نسبت به ایران دارد بازبینی کرده نوشته است : اوباما پیشتر درباره ایران گفته است که «ایران کشوری پیچیده است، درست مثل کشور خود ما و با توجه به تاریخ روابط دو کشور،بی اعتمادی عمیقی وجود دارد که فورا از میان نمی رود. ایران کشوری است که در برابر یک جنگ هشت ساله مقاومت کرده و یک میلیون کشته داده است. به نظرم آنها نشان داده‌اند مایلند در ارتباط با این برنامه که آن را مایه غرور ملی و در مواردی بقای ملی می‌دانند، سختی‌ها را تحمل کنند. در ایران هیچ جناح سیاسی نیست که به خواسته های آقای نتانیاهو دایر بر جمع‌آوری کامل برنامه غنی سازی اورانیوم تن دهد. دکترین من (دکترین اوباما) این است که ما تعامل خواهیم کرد، اما همه قابلیت های خود را نیز حفظ می‌کنیم. آمریکا به اندازه کافی قدرتمند هست که بتواند بدون آنکه خود را به خطر بیندازد، امکان تعامل با کشوری مثل ایران را آزمایش کند. هیچ فرمول و گزینه موثرتری به جز مسیر دیپلماتیک و چارچوب پیشنهادی وجود ندارد و این مسئله قابل اثبات است. اما من بسیار قاطعانه می‌گویم که حتی اگر اطمینان حاصل کنیم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد، اختلافات ما با این کشور تغییری نمی‌کند.»

ابوطالبی با یادآوری این که آمریکا در روابط با ایران از کودتا و سرکوب دموکراسی و جنگ و تحریم و ... اینک به گفتگوی دیپلماتیک رسیده است، می‌نویسد: بر همین اساس اوباما در روانشناسی خود از ایران می گوید: « این موضوع ریشه در تجارب گذشته این کشور(ایران) دارد، این برداشت که کشورشان تضعیف شده است.اینکه آمریکا و غرب، اول در دموکراسی آنها دخالت کردند و بعد در قالب حمایت از شاه و بعد در حمایت از عراق و صدام در آن جنگ به نهایت خشن دخالت کردند. ملت ایران هم در رابطه با آمریکا با مبارزه و انقلاب و مقابله و مقاومت رو در رو بوده‌اند و اکنون به سخن گفتن سیاسی روی آورده‌اند؛ لذا اوباما می گوید: «درنامه هایی که آیت‌الله خامنه‌ای فرستاده، معمولا یادآوری از آنچه نارضایتی‌های گذشته ایران می‌داند، وجود دارد.» یا آنکه می گوید: «فعالیت هایی که ایران انجام می‌دهد، شعارهایش، هم شعارهای ضد آمریکایی و هم شعار های ضد اسرائیلی، عمیقا آزاردهنده است.»

از نظر معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری اگر دو کشور در این موضوع که می توانند با هم گفتگو کرده و به توافق برسند، شکست خورده و نتوانند تفاهم کنند؛ آن وقت چگونه می توانند برسر موضوعات چالشی دیگر گفتگو کرده و به توافق برسند؟

ابوطالبی سپس شرایط پدید آمده را صحنه آزمایش سیاست اندراج دانسته و یاد آور شده است: این سخنان رهبری و اوباما خطاب به کلیت آمریکا است، و نه احزاب و یا دولت و مجلسین آن و به نظر من ارزش آغاز تعامل ایران و آمریکا، بیش از موضوع پرونده هسته‌ای است؛ آن را آسان از دست ندهیم.

انتهای پیام

کد N786822