ابوطالبی: موضوع هسته ای عرصه آزمایش اراده سیاسی اوباما است

حمید ابوطالبی,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,انرژی هسته ای

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با اشاره به فرمایشات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اگرطرف مقابل ازکج تابی های معمولش دست برداشت، تجربه می شود که درموارد دیگرهم می شود با آنها مذاکره کرد» آن را به عرصه آزمایش اراده سیاسی آمریکا تعبیر کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر با بیان اینکه رييس جمهورروحاني نیز تاکید کرده است که هيچ توافقي را امضا نخواهيم كرد مگرآنكه از روزاول تمام تحريم هاي اقتصادي لغو شود، نوشت: اكنون هردوكشورايران و آمريكا درآستانه ديپلماسي وسياست ورزي ايستاده اند.

او در ادامه به اظهار نظر طرف آمریکایی نیز اشاره کرده و می نویسد: از آنجا که اوباما نیز گفته است « اگر دوطرف به این توافق دیپلماتیک دست یابند نوید بخش عصر تازه ای در روابط آمریکا و ایران است» لذا اين آخرين گزينه براي آغازتعامل است؛چراكه هردو كشور براين امرتوافق دارند كه به موضوع هسته اي به عنوان آزمايش اراده بپردازند.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در ادامه راه حل مشکل هسته ای را به واقع بینی آمریکایی ها مبتنی کرده و نوشته است: براي حل مشكل هسته اي،آمريكا بايد واقع بيني پيشه كند و با عبور از ادعاها وبا لغو تحريمها به تدريج اعتماد بيافريند؛ تا سخن گفتن آغازشود.

ابوطالبی با استناد به اظهارات خود اوباما که گفته است «این فرصتی است که تنها یک بار در زندگی پیش می آید» می نویسد: اگردراين مرحله ديپلماسي شكست بخورد، ازتاريخ درس گرفته نشده وگفتگو،به جاي خصومت ورزي نخواهد نشست.

او در ادامه برخی دیگر از مواضع رئیس جمهوری آمریکا را که نشان از بروز تغییراتی در نگاه این کشور نسبت به ایران دارد باز بینی کرده نوشته است : اوباما پیشتر در باره ایران گفته است که «ایران کشوری پیچیده است، درست مثل کشورخودماوباتوجه به تاریخ روابط دوکشور،بی اعتمادی عمیقی وجودداردکه فورا ازمیان نمی رود. ایران کشوری است که در برابر یک جنگ هشت ساله مقاومت کرده و یک میلیون کشته داده است. به نظرم آنهانشان داده اند مایلند در ارتباط با این برنامه که آن را مایه غرور ملی و در مواردی بقای ملی می دانند، سختی ها را تحمل کنند. در ایران هیچ جناح سیاسی نیست که به خواسته های آقای نتانیاهو دایر بر جمع آوری کامل برنامه غنی سازی اورانیوم تن دهد. دکترین من (دکترین اوباما) این است که ما تعامل خواهیم کرد، اما همه قابلیت های خود را نیز حفظ می کنیم. آمریکا به اندازه کافی قدرتمند هست که بتواند بدون آنکه خود را به خطر بیاندازد، امکان تعامل با کشوری مثل ایران را آزمایش کند. هیچ فرمول و گزینه موثرتری به جز مسیر دیپلماتیک و چارچوب پیشنهادی وجود ندارد و این مسئله قابل اثبات است. اما من بسیار قاطعانه می‌گویم که حتی اگر اطمینان حاصل کنیم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد،اختلافات ما با این کشور تغییری نمی‌کند.»

ابوطالبی با یادآوری این که آمريكا درروابط با ايران ازكودتا وسركوب دموكراسي وجنگ وتحريم و ... اينك به گفتگوي ديپلماتيك رسيده است؛ می نویسد: برهمین اساس اوباما در روانشناسی خود از ایران مي گويد: « اين موضوع ریشه در تجارب گذشته این کشور( ایران) دارد، این برداشت که کشورشان تضعیف شده است.اینکه آمريكا وغرب، اول دردموکراسی آنهادخالت کردند وبعد در قالب حمایت ازشاه و بعد درحمایت ازعراق وصدام درآن جنگ به نهایت خشن دخالت كردند.

ملت ايران هم دررابطه با آمريكا با مبارزه و انقلاب و مقابله ومقاومت رو در رو بوده اند واكنون به سخن گفتن سياسي روي آورده اند؛ لذا اوباما مي گويد: «درنامه هایی که آیت الله خامنه ای فرستاده، معمولا یادآوری از آنچه نارضایتی های گذشته ایران می داند، وجود دارد.» يا آنكه مي گويد: «فعالیت هایی که ایران انجام می دهد، شعارهایش، هم شعارهای ضد آمریکایی و هم شعار های ضد اسرائیلی، عمیقا آزار دهنده است.»

از نظر معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری اگر دوكشوردر اين موضوع كه مي توانند باهم گفتگوكرده و به توافق برسند، شکست خورده و نتوانند تفاهم كنند؛ آن وقت چگونه مي توانند برسر موضوعات چالشي دیگر گفتگو کرده و به توافق برسند؟

دکتر ابوطالبی سپس شرایط پدید آمده را صحنه آزمايش سياست اندراج دانسته و یاد آور شده است: اين سخنان رهبري واوباما خطاب به كليت آمريكا است، ونه احزاب و يا دولت ومجلسين آن و به نظرمن ارزش آغازتعامل ايران و آمريكا، بيش از موضوع پرونده هسته اي است؛ آنرا آسان ازدست ندهيم.

4949

کد N786707