لاوروف: برای فعال کردن مجدد روابط مسکو-اروپا آمادگی داریم

وزیر امور خارجه بلژیک پس از دیدار با همتای روسی خود گفت که اروپا برای ایجاد روابطی جدید با مسکو آمادگی دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیدیر ریندرز، رئیس دستگاه دیپلماسی بلژیک با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در مسکو دیدار کرد.

در این دیدار وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت که مسکو برای ادامه شراکت خود با اتحادیه اروپا آمادگی دارد.

لاوروف گفت: اوکراین به اصلاحات قانون اساسی نیاز دارد که در توافقنامه مینسک هم بر آن تاکید شده بود. شورای اروپا باید برای تحقیق شفاف درباره تخلفات در اوکراین تلاش کند. ما برای گسترش روابط با بلژیک آماده هستیم و همکاری های دوجانبه در پی بحران اوکراین محدود شده بود. مقامات کی یف با سیاست های خود و اجرا نکردن تعهداتشان باعث برهم خوردن ثبات اوکراین شدند.

وزیرخارجه روسیه افزود: ما درباره بی ثباتی در کشورهای خاورمیانه ابراز نگرانی کردیم. اروپا ابتدا سیاست تحریمها را آغاز کرد و ما تدابیری را برای حمایت از کشاورزان روس اتخاذ کردیم. تحریمهای اتحادیه اروپا علیه مسکو هیچ وجهه قانونی ندارد. بروکسل روابط با مسکو را قطع کرد. اقلیتی در اروپا وجود دارند که برای برهم زدن روابط این اتحادیه با روسیه تلاش می کنند. ما برای فعال کردن مجدد روابط بین مسکو و اروپا آمادگی داریم.

وزیر امور خارجه بلژیک نیز تاکید کرد: ما آماده‌ایم در بلند مدت و کوتاه مدت و با هدف مقابله با بحران‌های مختلف با روسیه روابط تازه‌ای ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو نیز آماده احیای روابط با اتحادیه اروپا و شرکای اروپایی خود است تصریح کرد: ما اعمال تحریم را آغاز نکردیم و آمادگی داریم که روابط خود را با شرکای اروپاییمان از سر گیریم. در سال 2014 و با آغاز مناقشات اوکراین روابط میان اروپا و غرب به سردی گرایید.

انتهای پیام

کد N785229