نخست‌وزیر یونان در دیدار با پوتین: تحریم‌ها یک مدار بسته شیطانی است

نخست وزیر یونان در دیدار با پوتین تاکید کرد که تحریم‌ها یک «مدار بسته شیطانی» است و وی به خوبی درک می‌کند روسیه در مقابل تحریم از پاتک تحریم استفاده کرده است. به گفته او «در اروپا روحیه‌ای حاکم است که یادآور جنگ سرد است و ما را از یکدیگر دور می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان در عین حال سعی کرد به اروپا غیرمستقیم نیز پیام دهد و تاکید کرد که یونان تلاش می‌کند مشکلات خود را در حوزه اروپا حل کند، اما به عنوان یک کشور مستقل حق دارد که با کشورهای خارج از اتحادیه اروپا قرارداد ببندد. به گفته او این به ثبات کمک می‌کند. او گفت: «ما اجازه نخواهیم داد که از ما حق برقراری مناسبات چندجانبه و بین‌المللی را در سیاست خارجی بگیرند.»

یکی از مهم‌ترین اهداف دیدار سیپراس با پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بهبود مناسبات اقتصادی بود که به دنبال بحران اوکراین و تحریم‌های اتحادیه اروپا به شدت ضربه خورد بود. سیپراس در یک کنفرانس خبری مشترک با پوتین گفت امیدوار است که این آغاز یک بهار در مناسبات دو کشور باشد.

قراردادهایی در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی میان دو کشور بسته شد. مقام‌های هردو کشور تاکید کردند که این دیدار ربطی به بدهی‌های یونان ندارد. الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان تصریح کرد که با این هدف به مسکو نیامده است که از روسیه راه حلی برای قرض‌های کشورش بجوید.

سیپراس در یک کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت : این یک مشکل اروپایی است که باید راه‌حلی اروپایی برایش پیدا کرد. ولادیمیر پوتین نیز گفت که کشورش به سرمایه‌گذاری در یونان و ترمیم مناسبات خدشه‌دار شده اقتصادی با یونان علاقمند است. او نیز تاکید کرد که یونان برای گرفتن کمک مالی به روسیه نیامده است، اما روسیه ارائه وام به یونان برای پروژه های بزرگ مشترک، به طور بالقوه در بخش انرژی، را بررسی خواهد کرد.

در این دیدار دو کشور قراردادهای متعددی با یکدیگر بستند. یونان و روسیه برای سال‌ جاری و سال آینده میلادی پیرامون همکاری‌های اقتصادی مشترک برنامه‌ریزی کردند. یکی از این موارد در زمینه انرژی است. روسیه قصد دارد یونان را در خط لوله گاز ترکیه سهیم کند. به گفته پوتین در صورتی که یونان به خط گاز ترکیه متصل شود، این ظرفیت را دارد که به بزرگترین شاهراه گاز اروپا تبدیل شود و نقش مهمی در جغرافیای سیاسی آن برعهده بگیرد.

از سوی دیگر روسیه خواست که در صنایع یونان سهم بیشتری داشته باشد و با حق مساوی در مناقصه‌ها شرکت کند. اهرم دیگری که دو کشور می‌توانند از آن سود ببرند، تولیدات کشاورزی است. به دنبال تحریم‌ها روسیه واردات کشاورزی از اتحادیه اروپا را متوقف کرد.

باز کردن راه ورود محصولات کشاورزی یونان برای این کشور که عمده تولیداتش در همین زمینه است، نقش مهمی در اقتصاد آن دارد. اکنون این احتمال هست که روسیه به یونان اجازه صدور برخی تولیدات مثل میوه، سبزیجات، لبنیات و ماهی را بدهد. چگونگی این موضوع به مذاکرات فردا موکول شد.

به گفته مقام‌های روسیه این چشم‌اندازی است که با آن یونان می‌تواند به میلیاردها یورو درآمد برسد و برای خیلی‌ها اشتغال ایجاد کند. طرح خط لوله روسیه به ترکیه از طریق دریای سیاه جایگزین طرح شکست خورده "خط لوله گازی جنوبی" می‌شود.

پیش‌تر قرار بود که قرار بود گاز از روسیه به بلغارستان و صربستان منتقل و در مسیر خود از دریای سیاه در ترکیه بگذرد. اما به جای این پروژه کلان، دو کشور تصمیم گرفتند پروژه‌ی انتقال گاز دیگری را اجرا کنند.

دولت جدید یونان هم اکنون درگیر مذاکراتی با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای گرفتن یک بسته کمک اقتصادی است و ممکن است ظرف چند هفته صندوق هایش خالی شود.

روسیه یکی از شرکای عمده تجاری یونان بوده است اما اعمال تحریم ها بر بخش انرژی این کشور و مشکلات اقتصادی یونان، حجم این مبادلات را ۴۰ درصد کاهش داده است.

سیپراس در مسکو با استقبالی گرم روبرو شد. قرار بود سیپراس در ماه مه به روسیه سفر کند، اما این سفر یک ماه زودتر از موعد مقرر انجام شد.

وس پیش از ورود به مسکو گفت که تحریم‌های وضع شده اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه بر سر انضمام کریمه به این کشور، "راه به جایی نمی‌برد."

روسیه در واکنش به این تحریم‌ها، واردات مواد غذایی از بسیاری از کشورهای غربی را ممنوع کرد اما وزیر کشاورزی یونان گفته است که دولت روسیه می‌تواند سه کشور از جمله یونان را از این ممنوعیت مستثنی کند.

یونان قرار است ۴۸۶ میلیون دلار از بدهی‌های خود به صندوق بین‌المللی پول را پنجشنبه پرداخت کند.

اعتباردهندگان بین‌المللی طی سال‌های اخیر برای جلوگیری از ورشکستگی یونان، ۲۴۰ میلیارد یورو وام به این کشور پرداخت کرده‌اند.

تقویت روابط یونان با روسیه در شرایطی که دولت یونان برای پرهیز از ورشکستگی مالی مشغول مذاکره با وام دهندگان بین المللی است، زنگ خطر را در اروپا به صدا درآورده است.

انتهای پیام

کد N784778