حزب گلبدین حکمتیار: آماده فرستادن نیرو در حمایت از عربستان به یمن هستیم

"حزب اسلامی" به رهبری گلبدین حکمتیار اعلام کرده که آماده است صدها نفر از اعضای گروهش را برای حمایت از عربستان سعودی به یمن بفرستد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شبه‌نظامیان تحت فرمان گلبدین حکمتیار از آغاز حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان با این نیروها و نیروهای دولت افغانستان در جنگ هستند.

حمایت این گروه از عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر حکومت افغانستان نیز اعلام کرد در ارتباط با جنگ جاری در یمن، از عربستان سعودی حمایت می‌کند.

هارون زرغون، سخنگوی این حزب به بی‌بی‌سی گفته آنها این تصمیم را به این خاطر گرفته‌اند که "ایران در افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و یمن به هدایت آمریکا و روسیه خشونت‌های فرقه‌ای را دامن می‌زند!!"

بعد از اینکه شبه نظامیان حوثی قسمت‌های زیاد یمن را در تصرف خود در آوردند، عربستان سعودی ائتلاف چند کشور را ایجاد کرده و به شبه‌نظامیان حوثی در خاک یمن حمله کرد.

روز گذشته حزب اسلامی با نشر یک خبرنامه اعلام کرد که حاضر است به حمایت از عربستان سعودی در این جنگ، صدها نفر از اعضای خود را به یمن بفرستد.

زرغون گفت که آنها اکنون آمادگی خود را اعلام کردند و حاضرند از هر راه ممکن آن را عملی سازند.

گلبدین حکمتیار نامش در فهرست "تروریست‌های جهانی" وزارت خارجه آمریکا قرار دارد و گمان می‌رود که در مناطق قبایلی پاکستان مخفی باشد. جنگجویان او بیشتر در مناطق شرقی و شمال شرقی افغانستان فعال هستند.

جنگجویان وابسته به این حزب در جنگ‌های میان گروهی در اوایل دهه هفتاد خورشیدی هم نقش عمده داشتند.

در حال حاضر چند شاخه حزب اسلامی با دست کشیدن از فعالیت‌های مسلحانه، رسما به دولت افغانستان پیوسته اند. همچنین درگذشته نمایندگانی از سوی حزب اسلامی برای گفت‌وگو به کابل سفر کردند.

انتهای پیام

کد N783322