بدرقه گرم نمایندگان از ظریف و صالحی در پایان جلسه غیرعلنی

قشقاوی در گفت‌وگو با ایسنا: جلسه‌ "مفید" و "پربار" بود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

معاون ظریف در امور کنسولی، پارلمانی و ایرانیان خارج از کشور از استقبال گرم نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه درباره مذاکرات هسته‌ای لوزان و نتایج آن خبر داد.

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به جلسه غیر علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی با وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات لوزان و تفاهم میان ایران و 1+5 گفت: استنباط ما این است که با بدرقه گرمی که در پایان جلسه امروز از وزیر خارجه کشورمان و آقای صالحی صورت گرفت، جلسه‌ای "مفید" و "مثبت" بود.

معاون کنسولی و امور ایرانیان وزارت خارجه در ادامه جلسه غیرعلنی مجلس را احترام‌آمیز، دوستانه و پربار دانست و گفت: آقای لاریجانی رییس مجلس در جلسه امروز سوالاتی دقیق از سوی کلیت مجلس مطرح کردند که آقایان ظریف و صالحی به خوبی به انها پاسخ دادند که بسیار این پاسخ ها مفید بود.

قشقاوی با بیان این‌که ارزیابی دقیق و جزیی از جلسه غیر علنی روز سه شنبه مجلس با آقای ظریف و صالحی از سوی سخنگوی هیات‌ رییسه مجلس ارایه خواهد شد درباره رفع اختلاف نظرهایی که میان برخی نمایندگان و وزیر خارجه در جلسه این هفته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس صورت گرفت افزود: به نظرم درباره مسایلی که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صورت گرفت بزرگ‌نمایی شده است. در آن جلسه دوساعته طبیعی است با بحث‌هایی که صورت گرفت دقایقی بگو مگوهای لفظی صورت گیرد. وزارت خارجه هیچ وقت از بیان انتقاد مکدر نمی‌شود و آن را حق مجلس می‌داند.

تاخیر وزارت خارجه در اطلاع‌رسانی اقدام شنیع دو پلیس عربستانی به خاطر ملاحظات اخلاقی خانواده‌های افراد آسیب‌دیده بود

هم‌چنین معاون ظریف درباره اطلاع‌رسانی نشدن به موقع اقدامات وزارت خارجه در مورد موضوع تعرض دو پلیس سعودی در فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی تصریح کرد: در برخی موضوعات یک طرف مساله منافع ملی و یک طرف حقوق فرد یا خانواده کسی است که درباره آن اتفاق رخ داده است. عملکرد دستگاه دیپلماسی در مورد مذکور به موقع و بر اساس وظیفه اش بوده است.

وی توضیح داد: حضور به موقع و فوری کنسول ایران در محل، پیگیری مساله توسط نمایندگی ایران در جده، احضار رییس نمایندگی کشور فرد یا افراد خاطی به وزارت خارجه در اولین روز کاری توسط مدیرکل کنسولی ایران، همکاری برای تشکیل پرونده و بازداشت افراد خاطی از جمله اقدامات وزارت خارجه بوده است که بر اساس وظیفه صورت گرفته است.

قشقاوی تاکید کرد: وزارت خارجه مجبور است در برخی موضوعات ملاحظات اخلاقی داشته باشد مبنی بر اینکه آیا مجاز است جزییات یک واقعه را به طور عمومی تشریح و اساسا درباره آن اطلاع رسانی کند یا خیر. اگر وزارت خارجه در طرح این مساله و اقدامات صورت گرفته تاخیر داشته به خاطر ملاحظات اخلاقی خانواده‌های افراد اسیب‌دیده بوده است.

انتهای پیام

کد N782772

خواندنی از سراسر وب