بر خلاف بیانیه مشترک ایران و 1+5

سخنگوی کاخ سفید مدعی شد: لغو مرحله به مرحله‌ تحریم‌ها علیه ایران

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

بر خلاف بیانیه مطبوعاتی مشترک ایران و 1+5 مبنی بر لغو کامل تحریم‌ها همزمان با روز اول اجرای توافق جامع، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد: لغو تحریم‌ها علیه ایران در صورت توافق هسته‌ای به صورت مرحله به مرحله خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود با بیان اینکه هنوز درباره‌ زمان‌بندی لغو تحریم‌ها تصمیمی گرفته نشده است، گفت: رفع تحریم‌ها علیه ایران در صورت حصول توافق هسته‌ای به صورت مرحله‌ای خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: دیدگاه دولت این است که عاقلانه نیست تحریم‌ها به سادگی در روز اول برداشته شوند.

ارنست ادامه داد: جزئیات مربوط به زمان‌بندی لغو تحریم‌ها هنوز حل نشده است و آمریکا بر این مساله اصرار دارد که لغو تحریم‌ها منوط به پایبندی ایران به تعهداتش طبق این توافق هسته‌ای باشد.

وی تاکید کرد:‌ زمان‌بندی لغو تحریم‌ها باید در رایزنی‌های آینده مورد بررسی و بحث قرار گیرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به تلاش‌های جمهوری خواهان کنگره برای تصویب طرحی که در آن حق وتوی رئیس جمهور آمریکا گرفته می‌شود گفت: کاخ سفید با هرگونه رای موافق کنگره مخالف است.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران از زمان انتشار این بیانیه در روز پنجشنبه همواره تاکید کرده‌اند که قطعنامه‌های سازمان ملل و تحریم‌های ایران به محض اجرایی شدن توافق جامع هسته‌ای لغو خواهند شد.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت: غربی‌ها درباره نحوه رفع تحریم‌ها سوء تفاهمات زیادی را ایجاد کردند و سعی کردند بگویند اول تعلیق می شود و مرحله بندی است و تبلیغاتی ایجاد کردند اما بیانیه مشترکی که خانم موگرینی و آقای ظریف خواندند خیلی گویا بود.

وی تاکید کرد: تمامی تحریم های اقتصادی و مالی و تمامی قطعنامه های شورای امنیت در روز اول اجرای توافق نامه لغو خواهد شد و این توافق کاملا وجود دارد و راه حلی است که به آن رسیدیم.

انتهای پیام

کد N782632